Lai arī 21. gadsimtā mūsu ikdienas dzīvi krietni atvieglo dažādi tehnoloģiskie sasniegumi un inovācijas, šķiet, ka uztvert pasauli ir tik sarežģīti, kā nekad - informācijas telpa ir neticami plaša un kļūst aizvien grūtāk atšķirt patiesu informāciju no maldiem. Nu šim kopējam apjukumam pievienojusies tehnoloģija, kas varētu līdz saknēm satricināt to, kam esam ticējuši līdz šim un burtiski likt vairs neticēt pašiem savām acīm.
Kas ir "deepfake"?
Vārds "deepfake" (no angļu val. - dziļi viltots) ir saliktenis - "deep" nāk no "deep learning" - mākslīgā intelekta mašīnmācīšanās veida, un vārda "fake" - viltots. Tā ir tehnoloģija, ar kuras palīdzību iespējams manipulēt video, dažas tā daļas reālistiski aizvietojot ar citām.
Savā vienkāršākajā un nekaitīgākajā formā, par "deepfake" sauc zemas kvalitātes video, kurā kādam populāram seriālu vai filmu varonim ir uzlikta cita cilvēka seja, šādi radot komisku iespaidu. Lai gan šī ideja nav nekas jauns, ar mūsdienu tehnoloģiju piedāvātajām iespējām ikviens var izveidot pats savu "viltus video" - šim nolūkam var izmantot visparastāko mājas datoru vai pat mobilo tālruni.
Video: Salīdzinājums starp parodiju un "deepfake" versiju
Viens no populārākajiem "deepfake" video varoņiem ir ASV prezidents Donalds Tramps - tas daļēji skaidrojams ar to, ka Internetā ir pieejams milzu lērums fotogrāfiju un video materālu no ASV vadītāja runām un intervijām. Ikviens, kuram ir pieeja attiecīgajai programmatūrai, var radīt reālistisku video, kurā viens no ietekmīgākajiem pasaules cilvēkiem saka vai dara burtiski jebko.