Ceturtdien, 13. jūnijā, Grenlande piedzīvojusi lielu ledāju kušanas posmu. Vienas dienas laikā izkusa aptuveni divas gigatonnas ledus, vēsta CNN.
Nedēļas laikā Grenlande zaudējusi divas gigatonnas ledus (1)
Grenlande ir sala, kas 85% sastāv no pastāvīgas ledus segas, kas ir līdz 1524 m bieza. Straujā ledāju kušana jūnijā ir ļoti neparasta parādība, jo parasti visielākie kušanas posmi gaidāmi jūlijā.
Yesterday (13th June), we calculate #Greenland #icesheet lost more than 2 Gt (2 km³) of ice,, melt was widespread but didn't quite get to #SummitCamp which was just below 0°C
— Greenland (@greenlandicesmb) June 14, 2019
The high melt is unusual so early in the season but not unprecedentedhttps://t.co/Ftg0fkC7AK pic.twitter.com/Y4jQ1FoFRZ
ASV Džordžijas štata universitātes profesors Tomass Mote pēta Grenlandes klimatu un viņš uzsver, ka neparastais kušanas posms, kas uzplaiksnījis jūnija vidū, tomēr neesot nekas ārkārtējs.
2012. gadā bijis līdzīgs ledāju kušanas posms. Toreiz tas tika novērots pirmo reizi un daži no pētniekiem pat izteikušies, ka Grenlandē vietām ledus sega bija pilnībā izzudusi.
Kā vēsta CNN, lai arī pētnieki jau agrāk ir novērojuši straujo ledāju kušanu, tomēr šāds vasaras sākums varētu būt pirmā liecība par to, ka Grenlandē 2019. gadā varētu tikt uzstādīti jauni rekordi ledāju kušanas skaitā.
A bit of perspective might be useful here.
— Robert Rohde (@RARohde) June 14, 2019
The 2019 melt extent sets a new daily record for mid-June, but it is only a little bit higher than has occurred in a few other years. More of an incremental worsening than a dramatic one. pic.twitter.com/tAY3QgyvyT