"neatkarīgi no personības rakstura, viņš ir tēvs un bērna interesēs ir veidot emocionālo saikni ar tēvu".
Andra un Kristians – viens vēl bērnudārzā, otrs jau pusaudzis – vecāku dēļ pieredzējuši lietas, no kurām pieaugušajiem vajadzēja viņus pasargāt. Gan vecāki, gan tiesu sistēmas un dienestu darbinieki "Re:Baltica" pauž pārliecību, ka rūpējas par bērnu interesēm. Taču Latvijā nav vienotas izpratnes, kā vecāku konflikta vai pat vardarbības gadījumā vislabāk aizstāvēt bērnu.
Pirmais gadījums. Kristians
Rolands un Anželika iepazinās studējot Rīgā. Pēc studijām abi pārcēlās uz vienu no Latvijas pilsētām, nopirka dzīvokli, piedzima Kristians. Anželikai likās, ka laulība ir ideāla, tāpēc negaidīts bija Rolanda paziņojums, ka viņš vēlas šķirties. Viņam bija citas attiecības. Anželika nepiekrita, cerot uz ģimenes saglābšanu.
2013. gada nogalē Rolands iesniedza šķiršanās pieteikumu un lūdza nodot dēlu viņa aizgādībā, un noteikt dēla dzīves vietu pie viņa. Tiesvedība aizsāka notikumu virkni, kuras rezultātā Anželika zaudēja dēlu, darbu un mājas. Bijušais vīrs uzskata – pati vainīga.
Liktenīgais atzinums
Abi vecāki nespēja vienoties, kur dzīvos Kristians, tādēļ, šķirot laulību, pilsētas tiesa pieprasīja neatkarīgu psiholoģisko ekspertīzi. To Rīgas psiholoģijas un narkoloģijas centrā veica psiholoģe Inga Lubāne. Viņa secināja, ka dēla emocionālā piesaiste tēvam ir stabila, mātei – nedroša, jo viņa "audzināšanā izmanto autoritatīvas metodes", ir paštaisna. Tobrīd deviņgadīgais puika uzrāda "emocionāli nozīmīgu saikni ar abiem vecākiem" un vēlas dzīvot kopā ar viņiem, bet konstatēta arī "emocionāla spriedze, nervozitāte, ķermenisks nemiers, kas varētu būt sekas ilgstošai konfliktsituācijai starp abiem vecākiem."