Veicot revīziju par Rīgas pašvaldības piešķirtās dotācijas biedrībām un nodibinājumiem likumību un lietderību, Valsts kontrolei radušās aizdomas par vairāku miljonu eiro nepamatotu izlietojumu, kā arī, iespējams, fiktīvu nodarbināšanu divos Rīgas domes nodibinājumos, liecina esošais Valsts kontroles ziņojums.
Aizdomas par fiktīviem darbiniekiem un vairāku miljonu eiro nepamatotu izlietojumu vēl divās Rīgas domes struktūrās (1)
Revīzijā vērtēts, kur nonāk lielākā daļa no pašvaldības piešķirtā finansējuma biedrībām un nodibinājumiem un kādus pakalpojumus sekojoši saņem Rīgas pilsētas nodokļu maksātāji.
Revīzijā konstatēts, ka lielākā daļa no šī pašvaldības finansējuma tiek piešķirta diviem pašvaldības dibinātiem nodibinājumiem - "Rīgas Tūrisma attīstības birojs" (RTAB) un "Riga.lv".
Ziņojumā norādīts, ka Rīgas pilsētas pašvaldība, plānojot, piešķirot un uzraugot finansējuma izlietojumu biedrībām un nodibinājumiem, ar Rīgas nodokļu maksātāju līdzekļiem nav rīkojusies saimnieciski, jo revīzijā tika konstatēti būtiski trūkumi gan finansējuma plānošanas, gan piešķiršanas, gan uzraudzības procesos.
Ņemot vērā revīzijā konstatētās neatbilstības, kā arī nepietiekamu pašvaldības uzraudzību un kontroli pār diviem Rīgas domes dibinātiem nodibinājumiem RTAB un "Riga.lv", Valsts kontroles ieskatā pēdējo trīs gadu laikā neesot lietderīgi izlietoti vairāki miljoni eiro. Savukārt vēl par nepilnu trīs miljonu eiro piešķiršanu biedrībām un nodibinājumiem pašvaldība nav nodrošinājusi vienlīdzīgas iespējas pretendēt uz šo finansējumu, tādejādi radot risku, ka finansējums nav izlietots efektīvi.
Tāpat revīzijā fiksēts, ka, iespējams, RTAB tika fiktīvi nodarbināti darbinieki, jo, revīzijas laikā veicot intervijas ar šiem darbiniekiem, daļa no tiem nespēja izskaidrot, kādus konkrētus pienākumus viņi pilda un kādus darbus veic, kam nodibinājumā viņi ir pakļauti, kurš organizē viņu darbu ikdienā. Vairākas amata vietas Valsts kontroles darbību rezultātā jau likvidētas.
Valsts kontroles ziņojumā galvenokārt tiek pārmesta nesaprotama nodibinājumu funkciju dublēšanās ar domes departamentu darbību, nepārskatāma pārvaldība un finanšu izlietojums, kā arī nesaprotamas operācijas ar preču zīmju iegādi un pārdošanu.
Tāpat tiek kritizēti izdevumi par darījumu braucieniem, jo neesot iespējams gūt viennozīmīgu pārliecību par to saturu - vai tie bijuši izklaides vai darba braucieni. Vēl ziņojumā tiekot norādīts, ka nav izprotams, pēc kādiem principiem nodibinājumi citām sabiedriskajām organizācijām piešķir finansējumu, neesot skaidrs, ar ko tieši nodarbojas pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļa un ar ko - "Riga.lv", un kurā brīdī ir efektīvāk aktivitātes īstenot domei, bet kurā - nodibinājumam "Riga.lv".
"Riga.lv" dotācija no pašvaldības budžeta šogad ir 1,77 miljoni eiro, bet 2018.gadā bija 1,96 miljoni eiro. Lemjot par pašvaldības budžetu, opozīcija jau aizvadītajā gadā centās iepazīties ar dotācijas izlietojumu un pamatojumu, taču pilnvērtīga informācija viņiem sniegta netika.
Lai gan "Riga.lv" dibinātājs ir pašvaldība, nodibinājuma statūtos norādīts, ka lēmumu par likvidāciju pieņem valde, saņemot dibinātāju sapulces piekrišanu. Vienlaikus, dibinātāju sapulces kompetencē esošus lēmumus pieņem Rīgas domes priekšsēdētājs vai viņa pilnvarota persona.
Valsts kontrole revīzijas ziņojumu "Rīgas pilsētas pašvaldības piešķirto dotāciju biedrībām un nodibinājumiem likumība un lietderība" publicēs pirmdien, 13.maijā, aģentūru LETA informēja Valsts kontrolē.
Revīzijas ziņojums tiks publicēts plkst.7. Savukārt plkst.8.30 Valsts kontroles telpās notiks preses konference, kurā uzstāsies Valsts kontroles padomes locekle Inga Vilka un sektora vadītāja Nataļja Mihailova.
Rīgas pašvaldībā veiktajā revīzijā Valsts kontrole vērtēja pašvaldības biedrībām un nodibinājumiem novirzītā finansējuma plānošanas, piešķiršanas un uzraudzības procesus. Revidenti analizējuši, kā pašvaldība nodibinājumiem piešķir finansējumu un kādiem mērķiem tas ir izlietots.
Revīzija veikta par laika posmu no 2016. gada 1. janvāra līdz 2018. gada 30. jūnijam.
"Firmas.lv" pieejamie dati liecina, ka "Riga.lv" valdē strādā Rīgas domes Finanšu departamenta pārstāvis Andris Konošonoks un Ģirts Dripe. 2018.gadā nodibinājums strādājis ar 1,96 miljonu eiro lielu apgrozījumu un 697 106 eiro peļņu.
Savukārt RTAB valdē strādā Guntars Grīnvalds, Vita Jermoloviča un Rīgas domnieks Maksims Tolstojs Maksims (S). Pērn nodibinājums strādājis ar 6,17 miljonu apgrozījumu un 606 973 eiro peļņu.
LETA jau vēstīja, ka partijas "Latvijas attīstībai" (LA) Rīgas domes frakcijas vadītājs Viesturs Zeps nosūtījis vēstuli Ģenerālprokuratūrai, lūdzot izvērtēt, vai Valsts kontroles revīzijā konstatētajos pārkāpumos nodibinājuma "Riga.lv" darbībā saskatāmas noziedzīgo nodarījumu sastāva pazīmes.