Saskaņā ar "Aizliegtā paņēmiena" aprēķiniem kopējais nekustamā īpašumu nodokļa ietaupījums īpašniekiem desmit aplūkotajos namos ir apmēram 100 tūkstoši eiro.
Piecas no "Aizliegtā paņēmiena" aplūkotajām ēkām kā neatkarīgais būvinženieris ir vērtējis Viktors Liepiņš, bet otras piecas – Aleksandrs Petrovičs.
Liepiņa darbība raisījusi Valsts zemes dienesta pastiprinātu interesi Rīgas pašvaldībā un Būvinženieru savienībā, kas izsniedz speciālistiem sertifikātus.
"Nevar būt tā, ka pusgada vai pāris mēnešu laikā, vai gada laikā pēkšņi samazinās vērtība par 50% ēkai. Atskaitot tikai tādus gadījumus, ja notiek kaut kāda avārija, sprādziens, vai nu nezinu, kāds iebrauc jūsu mājā. Bet normālā procesā gada laikā mājai vērtība, ēkai vērtība nevar samazināties par 30-50%," norāda Valsts zemes dienesta ģenerāldirektore Solvita Zvidriņa.
Ekspertu viedoklis par namu Elizabetes ielā 51 būtiski atšķiras. Kamēr Liepiņš apgalvo, ka "citādāk vērtēt nav varējis" un "tur ir atsevišķas vietas, ka bīstami tur dzīvot", VZD Vecākais metodikas eksperts Jānis Jeļisejevs situāciju redz citādāk.
"No fasādes skatoties, tām sienām, manuprāt, nevar ielikt trešā nolietojuma intervālu. Jo tas nozīmē, ka ēka ir faktiski grausts. Tur jābūt ir masveidīgam plaisu tīklojumam, nosēšanās plaisām vai vertikālām novirzēm, kas vizuāli vērtējot pārsniedz 50% no sienas biezuma. Nu nekā tāda šeit nav," sacīja Jeļisejevs.
Turklāt pastāv pamatotas aizdomas, ka Liepiņš pats klātienē ēku nemaz nav apsekojis. Liepiņš raidījumam atsūtījis fotogrāfijas no pagrabstāva, apgalvojot, ka viņš tās uzņēmis ar savu Samsung telefonu. Taču ielūkojoties bilžu datos, redzams – tās ir uzņemtas ar iPhone telefonu dienā un laikā, kad ēkā tobrīd atradās Valsts zemes dienesta darbinieki un Liepiņa tur nebija. No īpašnieku puses tur bija viņa advokāts Viktors Kasjanovs, kurš varētu būt uzņēmis bildes, kas savukārt nodotas izvērtēšanai Liepiņam.