Kas notiek ar mūsu līdzcilvēkiem dzīves izskaņā, kad pēc smagas slimības cerību uz atveseļošanos vairs nav? Latvijas Radio 1 raidījuma "Krustpunktā" producente Evija Unāma dalījusies ar personīgu un skarbu stāstu par savu smagi slimo māsu, Latvijas veselības aprūpes sistēmu un bezspēcību tās priekšā.
"Es apsolīju neklusēt. Kad sēdēju viņai līdzās mazajā palātā, turot viņas trauslo, karsto rociņu, klausoties viņas saraustītajā elpā, cieši apsolījos neklusēt par to ceļu, pa kuru bija jāiziet viņai - manai māsai. Nosolījos nepieņemt kā normu milzīgās sāpes, izmisumu un ciešanas.
Klusi raudot, solīju darīt visu, lai pārcirstu to mezglu, kas žņaudz ikvienu, kurš tiek ierauts šīs necilvēcīgās sistēmas valgos.
Sistēmas, kur bezspēcīgs katrs tajā esošais – pacients, tuvinieks, sanitārs, medmāsa, ārsts... Sistēmas, kuru radījuši esam mēs paši, cilvēki. Nedomājot par cilvēkiem tajā.
Viens vēzis jau bija pārvarēts
Māsai pirms dažiem gadiem izoperēja agresīvu ļaundabīgu audzēju krūtī. Šķita, ka viss būs labi, tomēr slimība atgriezās.
Pirms pusgada viņa sāka sūdzēties par regulārām, spēcīgām galvassāpēm. Iesākumā viņa tās ārstēja ar visparastāko ibumetīnu, bet, kad juta, ka tas nepalīdz, pierakstījās rindā pie neirologa. Tiesa, savu kārtu tā arī nesagaidīja, jo vienudien kļuva pavisam slikti un viņa mājās saļima. Ātrie vest uz slimnīcu atteicās, ieteica turpināt dzert to pašu ibumetīnu. Tajā dienā, pēc kāda laika, lēkme atkārtojās. Ātros vairs nesaucām un uz uzņemšanu aizvedām paši.