Šodienas redaktors:
Dace Otomere
Iesūti ziņu!

KP: "Rīgas satiksme", iespējams, piedalījusies karteļa veidošanā "nanoūdens lietā" (3)

Papildināts
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Konkurences padomes (KP) Komunikācijas nodaļas vadītāja Paula Vilsone.
Konkurences padomes (KP) Komunikācijas nodaļas vadītāja Paula Vilsone. Foto: Zane Bitere/LETA

Konkurences Padome (KP) konstatējusi, ka pašvaldības SIA "Rīgas satiksme", iespējams, piedalījusies karteļa veidošanā tā dēvētajā "nanoūdens lietā", aģentūru LETA informēja KP pārstāve Paula Vilsone.

KP informējusi "Rīgas satiksmi" un vairākus tirgus dalībniekus par iegūtajiem pierādījumiem, kas liecina par iespējamu aizliegtu vienošanos divās cenu aptaujās par nano-tehnoloģiskās ķīmijas piegādi pašvaldības uzņēmumā.

Faktu vēstule ar iestādes konstatētajiem pierādījumiem ir noslēdzošā lietas izpētes stadija pirms lēmuma pieņemšanas.

Kā skaidro KP, cenu aptaujas rīkotas 2012. un 2014. gadā par kopējo līgumsummu vairāk nekā 800 000 eiro. KP rīcībā esošā informācija norāda uz to, ka pretendenti savstarpēji saskaņoja dalības nosacījumus, vienojās par plānoto uzvarētāju, kā arī veica citas saskaņotas darbības piedāvājumu sagatavošanā un iesniegšanā, kas atbilst aizliegtas vienošanās pazīmēm.

Iegūtā informācija liecina, ka arī pasūtītājs - "Rīgas satiksme" - piedalījās aizliegtas vienošanās īstenošanā, iesaistoties pretendentu iesniedzamo piedāvājumu saskaņošanā, un bija informēts gan par aizsega piedāvājumu iesniegšanu, gan iepriekš noteiktu uzvarētāju.

KP Izpildinstitūcijas vadītājs Māris Spička norāda, ka īpaši negatīvi vērtējami gadījumi, kad par karteļa īstenošanu atbildīgs ir pasūtītājs, kam būtu jāgādā par godīgu iepirkuma norisi un taupīgu publisko līdzekļu izlietošanu. "Lietas izmeklēšanas laikā konstatētie fakti liecina, ka iespējamais pārkāpums varētu būt īstenots tieši pasūtītāja atbildīgā darbinieka aktīvas rīcības rezultātā," pauž Spička.

Faktu vēstulē KP iepazīstina lietas dalībniekus ar iestādes iegūtajiem pierādījumiem. Tā esot standarta procedūra neilgi pirms KP lēmuma pieņemšanas. Šajā izmeklēšanas stadijā lietas dalībnieki ir tiesīgi iepazīties ar lietas materiāliem, izteikt savu viedokli un iesniegt iestādei papildu informāciju.

Saskaņā ar Konkurences likumu lietas dalībniekiem ir tiesības iepazīties ar lietas materiāliem un izteikt viedokli 20 dienu laikā no faktu vēstules saņemšanas brīža.

Ja KP konstatētie fakti apstiprinās, lietas dalībnieku rīcībā var tikt konstatēts Konkurences likuma 11.panta pirmajā daļā noteiktā vienošanās aizlieguma pārkāpums. Par šādu konkurences kropļošanu uzņēmumiem var tikt piemērots naudas sods līdz 10% no to iepriekšējā finanšu gada neto apgrozījuma.

KP atgādina, ka faktu vēstules nosūtīšana lietas dalībniekiem neapstiprina pārkāpuma esamību un neatspoguļo galējo izpētes rezultātu.

Kā ziņots, "Rīgas satiksmes" "nanoūdens" lietu Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa plāno skatīt šī gada 27. maijā. Lietā apsūdzēts bijušais uzņēmuma darbinieks Vjačeslavs Stunžāns, nanolīdzekļu piegādātājs Aleksandrs Bezkorovainijs, revidents Valērijs Baškirovs un Vita Baurovska. Šajā krimināllietā trīs personām inkriminēti divi noziedzīgi nodarījumi par krāpšanu lielā apmērā organizētā grupā un divi noziedzīgi nodarījumi par legalizāciju lielā apmērā organizētā grupā.

Papildus vienai no šīm personām inkriminēta arī dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana mantkārīgā nolūkā, kas izraisīja smagas sekas.

Ceturtajai personai inkriminēta krāpšana un noziedzīgi iegūtu līdzekļa legalizēšana.

Lai arī "Rīgas satiksme" atzīta par cietušo, bet nav pieteikusi kaitējuma kompensāciju, kopumā uzņēmumam par pirmo iepirkumu nodarīti zaudējumi 482 060 eiro apmērā, bet par otro iepirkumu 352 182 eiro apmērā.

Savukārt Valsts policijas (VP) lietvedībā atrodas vēl viens izdalīts kriminālprocess "nanoūdens lietā", kurā figurē divas personas, kurām piemērots statuss - "persona, pret kuru sākts kriminālprocess".

Jau ziņots, ka RS birojā Rīgā pērn 1. oktobrī ieradās VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) darbinieki, kuri pārmeklēja atsevišķus kabinetus. Tāpat policija pabijusi arī pašvaldības uzņēmuma autobusu parkā Iļģuciemā.

ENAP priekšnieks toreiz žurnālistiem paziņoja, ka birojā notikusi kratīšana kriminālprocesā, kas ierosināts par krāpšanu lielā apmērā un tobrīd nebija aizturēta neviena RS amatpersona vai darbinieks.

Pāris dienas vēlāk prokuratūra apstiprināja, ka kratīšanas veiktas kriminālprocesā, kas izdalīts no tobrīd prokuratūras lietvedībā esošās tā dēvētās RS "nanoūdens" krimināllietas.

Izvērtējot tā dēvētajā RS nanotehnoloģiju krimināllietā iegūtās ziņas, pērn prokuratūrā pieņemts lēmums par kriminālprocesa sadalīšanu un jauna kriminālprocesa sākšanu, proti, iespējamu krāpšanu lielā apmērā. Izdalītais kriminālprocess tika nodots izmeklēšanai ENAP.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu