Mums jau bija pieredze līdzīgu asinsvadu pārstādīšanā, aizvietojot nozīmīgas vēnas, bet tieši šādas sarežģītības asinsvadu plastikas vēdera dobuma ķirurģijā līdz šim Latvijā neviens vēl nav veicis. Tāpēc ir īpašs gandarījums, ka mūsu komandai tas izdevās," operāciju apraksta klīnikas vadītājs.
Patlaban pacients vēl atrodas Intensīvās terapijas nodaļā, tomēr ārsti viņa atveseļošanās procesu vērtē pozitīvi.
Sarežģīto operāciju Sīviņa vadībā veica arī jaunie ķirurgi Viktors Novikovs, Aleksandrs Malašonoks, Timurs Salimbajevs, operāciju māsas Kristīne Daubare, Ludmila Petkeviča, kā arī anesteziologi Leonīds Gurbo un Ilona Kreice. Savukārt līdz operācijai pacienta ārstēšanā piedalījās hepatoloģe Ieva Tolmane.
Pēc Sīviņa paustā, tā kā šai slimībai lielākoties agrīnā stadijā nekādu būtisku simptomu nav, tāpēc visbiežāk tā tiek konstatēta jau tad, kad ir notikusi plaša parazītu izplatība.
Ārsts uzsvēra, ka cīnīties ar ehinokoku ir daudz bīstamāk un sarežģītāk nekā ar vēzi. "Visbiežāk pretparazītu līdzekļi ir mazefektīvi. Ļaundabīgs audzējs parasti ir kā ciets mezgls, bet ehinokoka perēklis līdzinās cistai - ja tas plīst, tad mikroskopiskie kāpuri var izlīt pa visu vēdera dobumu. Un tad var būt divas ļoti bīstamas komplikācijas: anafilaktiskais šoks, kas beidzas letāli turpat uz operāciju galda vai, ja tas neiestājas, neskaitāmu parazītisko perēkļu veidošanās vēdera dobumā, kad mēs vairs neko nevaram darīt," stāsta ārsts.
Latvijā uzskaitē patlaban ir vairāk nekā 100 ar šo bīstamo parazitāro infekciju saslimušie cilvēki, bet ārsti spriež, ka tā ir "aisberga" redzamā daļa. Sīviņš stāsta: "Mazos perēkļus atrod nejauši, vienam puisim tādu uzgājām, ārstējot onkoloģisku saslimšanu, bet lielākoties pie mums klīnikā cilvēki nonāk tad, kad šie parazītu mezgli izaug lieli un sāk radīt kādu diskomfortu, spiedienu uz apkārtējiem orgāniem, piemēram, žultsceļiem, un cilvēks kļūst dzeltens. Tas ir daudz par vēlu, jo manā praksē ir bijuši pacienti, kurus vairs nevarējām izoperēt, jo ehinokoks bija izplatījies kā metastāzes gan uz plaušām, gan smadzenēm. Medikamentozā terapija ne vienmēr ir efektīva - tā palīdz apturēt parazītu izplatību, bet ne pilnībā no tiem atbrīvoties. Starp pacientiem ir arī gados jauni cilvēki, ne visi ir no laukiem, citi strādā biroja darbus Rīgā, bet brīvdienās dodas ārpus tās un nonāk saskarsmē ar laukos dzīvojošajiem suņiem, dodas uz mežu ogot un šīs dabas veltes uzturā lieto nenomazgātas."