Sociālās izolācijas ietekme kļūst vēl sliktāka, kad cilvēks nokļūst fiziski izolētā vidē, piemēram, vieninieku kamerā cietumā. Zināms, ka cietumnieki sociālās un fiziskās izolācijas dēļ bieži piedzīvo trauksmi, depresiju, panikas lēkmes, paranoju un grūtības skaidri spriest un pieņemt lēmumus.
Nataša Kampuša – austrāliete, kura desmit gadu vecumā tika nolaupīta un astoņus gadus turēta pagrabā, – savā biogrāfijā rakstīja, ka cilvēciska kontakta un gaismas trūkums pamatīgi novājināja viņu. Viņa arī rakstīja, ka daudzās stundas un dienas, kas pavadītas pilnīgā izolācijā, lika viņai pakļauties visām sagūstītāja vēlmēm un manipulācijām.
Izolācijas efekts var kļūt vēl mokošāks, ja to pieredz pilnīgā tumsā. Viens no negatīvajiem efektiem ir miega cikla izmaiņas. Divi atslēgas mehānismi miega cikla regulācijā ir hormons melatonīns un smadzeņu suprahiasmātiskais kodols – lai abi funkcionētu, ir vajadzīga gaisma.
Dienas gaisma samazina melatonīna līmeni organismā, ļaujot mums būt nomodā, kā arī palīdz smadzeņu suprahiasmātiskajam kodolam kontrolēt miega ciklu. Bez dienas gaismas mūsu 24 stundu diennakts ritms var izmainīties. Tas izskaidro, kāpēc cilvēki, kuri, piemēram, pēta alu sistēmas, piedzīvo miega cikla izmaiņas.
Izmaiņas var likt mums justies depresīviem un apātiskiem, kā arī tās paaugstina vēža, sirds slimību un virkni citu fizisku problēmu risku, piemēram, veicina pāragru novecošanu un lieko svaru.
Cilvēki, kas piedzīvojuši izolāciju, vēsta arī par halucinācijām. Stimulu trūkums no ārpuses liek cilvēkam sajaukt savas domas un sajūtas ar realitāti. Tas nozīmē, ka halucinācijas pamatā rodas smadzeņu stimulācijas trūkuma dēļ.