Rudenī un ziemā upes nēģi no jūras migrē uz upēm, kur pavasarī notiks to nārsts. Līdz ar migrācijas kavēšanos aizkavējušies arī nēģu zvejas un pētniecībai paredzētie darbi.
Tomēr, neskatoties uz to, no novembra pētnieki veic nēģu iezīmēšanu un izlaišanu Kurzemes upītēs. Gan iezīmētie, gan neiezīmētie nēģi turpina migrēt tai pašā upē pret straumi, vai izvēlas ieceļot citā, blakus esošā upē.
Dažs nēģis no Sakas upes aizceļojis atpakaļ jūrā un gar Kolkas ragu nonācis Rojas upē, stāstīja Purviņa.
Daļu no pētnieku iezīmētajiem nēģiem noķer zvejnieki, daļa aizpeld garām murdiem. Noķerto nēģu zīmītes zvejnieki atgriež pētniekiem. Tas zinātniekiem palīdzēs noteikt populācijas noķerto un nenoķerto daļu.
Lai iegūtu trūkstošo informāciju, novērtētu un uzlabotu upes nēģa populācijas stāvokli Kurzemē, institūta Bior Zivju resursu pētniecības departamenta pētnieki sadarbībā ar Klaipēdas Universitāti īsteno projektu Pārrobežu upes nēģu krājuma novērtējums un pārvaldība Lietuvā un Latvijā, kura kopējais finansējums ir 353 400 eiro.
Projekta galvenais mērķis ir nostiprināt ilgtspējīgu, uz zinātniskiem pētījumiem balstītu upes nēģu krājumu pārvaldību, līdzsvarojot šā nozīmīgā dabas resursa izmantošanu un saglabāšanu Latvijā un Lietuvā, jo upes nēģis ir iekļauts Helsinku komisijas sarkanajā grāmatā un Eiropas Komisijas Biotopu direktīvā, kā aizsargājama suga, kurai var piemērot apsaimniekošanas pasākumus.