Bijušajai Jelgavas bērnu aprūpes centra vadītājai Maijai Neilandei prokuratūra par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu un ļaunprātīgu aizbildņa tiesību izmantošanu piemērojusi 2500 eiro sodu, šovakar vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums Panorāma.
Bijušajai Jelgavas bērnunama vadītājai Neilandei piemērots 2500 eiro sods (1)
Bijusī bērnunama vadītāja pilnībā atzinusi savu vainu valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanā, radot būtisku kaitējumu, kā arī atzinusi vainu ļaunprātīgā aizbildņa tiesību izmantošanā, kaitējot aizbilstamajiem.
Neilandei noteikts sods sešu minimālo mēnešalgu apmērā - nedaudz vairāk par 2500 eiro.
"Izvērtējot lietā esošos pierādījumus, viennozīmīgi konstatēju, ka apsūdzētās vaina ir pierādīta un viņai par to ir nosakāms sods. Taču, ievērojot tos apstākļus, ka Maija Neilande atzina sevi par vainīgu, izdarīto nožēloja, es nācu pie secinājuma, ka tomēr visbargākais no soda veidiem - brīvības atņemšana - viņai nav piemērojams, un piemēroju naudas sodu," raidījumam skaidroja Zemgales tiesas apgabala prokuratūras prokurors Aivars Egle.
Bijusī bērnunama vadītāja prokurora noteikto sodu sešu minimālo mēnešalgu apmērā apmaksājusi dienā, kad saņēmusi prokurora priekšrakstu ar sodu.
Jelgavas dome, kas bija Neilandes darba devējs laikā, kad tika veikti minētie pārkāpumi, prokuratūras lēmumu Panorāmai nav komentējusi, sakot, ka pašvaldības rīcībā par to neesot informācijas.
Jau vēstīts, ka šopavasar Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldē sākts kriminālprocess par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem Jelgavas bērnunamā.
Lai arī sākotnēji resorisko pārbaudi par bijušās bērnu aprūpes centra vadītājas Neilandes darbību amatā sāka VP Jelgavas iecirknis, kriminālprocess par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem sākts tikai tad, kad lietu pārņēma reģiona pārvalde.
Kriminālprocess ierosināts saskaņā ar Krimināllikuma 319. panta pirmo daļu par valsts amatpersonas bezdarbību - pienākumu nepildīšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums. Par šādu pārkāpumu paredzēts sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem, ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu.
Tāpat ziņots, ka iepriekš pēc Tiesībsarga biroja iesnieguma VP sāka resorisko pārbaudi Neilandes darbību amatā. VP bija jāizvērtē, vai bijušās bērnunama vadītājas direktores Neilandes darbībās nav saskatāms kriminālpārkāpums.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) konstatēja, ka Jelgavas bērnunamā tiek pārkāptas bērna tiesības uz privāto dzīvi un labvēlīgu sociālo vidi.
Piemēram, VBTAI pārbaudē atklājies, ka centrā tiek izmantotas nepedagoģiskas bērnu disciplinēšanas metodes, ko akceptējuši iestādes darbinieki, piemēram, bērnu likšana kaktā vai pirmsskolas vecuma bērnu likšana gulēt, ja bērns nav klausījis.
Inspekcija arī konstatējusi, ka centram ir arī sadarbības trūkums ar izglītības, tajā skaitā pirmsskolas izglītības iestādēm, proti, nepieciešams izrādīt lielāku iniciatīvu un ieinteresētību par bērna ikdienas gaitām izglītības iestādē, piedalīties vecāku sapulcēs un citos izglītības iestādes pasākumos.
Neilande atstājusi bērnunama vadītājas amatu, lai arī pašvaldības komisija, izvērtējot Neilandes atbilstību amatam, tika secinājusi, ka viņa var turpināt darbu.
Šoruden Jelgavas dome lēmusi no nākamā gada bērnunamu likvidēt.