Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Vai Mejas dienas skaitītas? Protestējot pret "Breksita" vienošanos, atkāpjas četri Lielbritānijas ministri

Papildināts
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Reuters / Scanpix

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja ceturtdien saņēmusi kārtējo smago triecienu, jo, paužot savu neapmierinātību ar viņas panākto vienošanos par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), atkāpies "Breksita" ministrs Dominiks Rābs.

Par savu atkāpšanos paziņojis arī Ziemeļīrijas lietu ministrijas valsts ministrs Šailešs Vara, nodarbinātības un pensiju ministre Estere Makveja, kā arī "Breksita" valsts ministre Sjūelena Breivermena.

Ministru atkāpšanās jau metusi šaubu ēnu gan pār panāktās "Breksita" vienošanās, gan pār Mejas valdības dzīvotspēju.

"Es nespēju saskaņot piedāvātās vienošanās nosacījumus ar solījumiem valstij mūsu programmā," tviterī publicētajā demisijas rakstā uzsvēris Rābs. "Uzskatu, ka Ziemeļīrijai piedāvātais regulējuma režīms rada ļoti reālus draudus Apvienotās Karalistes nedalāmībai."

Rābs arī norādījis, ka iebildis pret "beztermiņa pagaidu risinājumu", kas garantē atvērtas robežas saglabāšanu starp Īriju un Ziemeļīriju, piebilstot, ka vienošanās projekts dod ES veto tiesības bloķēt Lielbritānijas aiziešanu no bloka.

"Neviena demokrātiska valsts nekad nav piekritusi sevi saistīt ar visaptverošu režīmu, kas uzspiests no ārpuses bez jebkādas demokrātiskas kontroles pār tiesību normām, kas tiks piemērotas, un bez iespējam lemt par izstāšanos no šāda izkārtojuma," atzinis Rābs.

Brīdi iepriekš par savu atkāpšanos paziņoja arī Vara, kurš atzinis, ka Mejas panāktā "Breksita" vienošanās liedz Apvienotajai Karalistei saglabāt suverēnas un neatkarīgas valsts statusu.

Vienošanās uz nenoteiktu laiku atstāj mūs "pusceļā" uz suverēnas nācijas statusu, teikts tviterī publicētajā Varas demisijas rakstā.

Lai gan 2016. gada referendumā Vara atbalstīja Lielbritānijas palikšanu Eiropas Savienībā (ES), viņš uzsvēris, ka vēlētāju griba ir jāievēro.

"Ar visu cieņu, premjerministre, šī vienošanās neļauj Apvienotajai Karalistei būt par suverēnu un neatkarīgu valsti, atstājot to ES važās," norāda Vara. "Mēs esam lepna nācija, un tā ir skumja diena, kad tiekam pakļauti likumiem, kurus noteikušas citas valstis, kas parādījušas, ka tām mūsu intereses nerūp."

58 gadus vecais Ugandā dzimušais Vara iepriekš ieņēmis Mejas vadītās Konservatīvās partijas vicepriekšsēža amatu. Parlamentā viņš darbojas kopš 2005. gada.

Savukārt Makveja, kas pazīstama, kā aktīva "Breksita" atbalstītāja, norādījusi, ka Mejas panāktā vienošanās "neievēro referenduma rezultātu".

Viņa uzsvērusi, ka notikusi pārāk liela piekāpšanās Briselei, kas apdraud Apvienotās Karalistes teritoriālo nedalāmību.

Arī Breivermena atzinusi, ka ar šo vienošanos ignorēta vēlētāju griba.

Mejai trešdienas vakarā pēc piecas stundas ilgas sēdes izdevās pārliecināt kabineta locekļus atbalstīt viņas saskaņoto "Breksita" vienošanās projektu.

Tomēr mediji ziņo, ka vismaz desmit kabineta locekļi izrādījuši neapmierinātību ar Mejas panākto vienošanos.

Tagad Meju gaida vēl smagāks uzdevums panākt parlamenta piekrišanu "Breksita" vienošanās projektam.

Konservatīvo eiroskeptiķu spārns jau paziņojis, ka balsos pret premjeres piedāvāto vienošanos.

Arī opozīcijā esošie leiboristi ļāvuši noprast, ka vienošanos noraidīs. Leiboristu ēnu kabineta "Breksita" ministrs Keirs Stārmers televīzijas rīta programmā "Good Morning Britain" norādījis, ka vienošanās ir "nožēlojama sarunu izgāšanās".

Pret vienošanos izteikusies arī Ziemeļīrijas Demokrātisko unionistu partija (DUP), no kuras ir atkarīgs Mejas parlamentārais vairākums.

DUP ēnu kabineta "Breksita" ministrs Semijs Vilsons sarunā ar sabiedrisko raidorganizāciju BBC izteicies, ka tā ir "slikta vienošanās", kādu Meja iepriekš solījusi "nekad neparakstīt".

Vienlaikus sagaidāms, ka eiroskeptiski noskaņotie toriji ierosinās partijā balsojumu par neuzticības izteikšanu Mejai kā konservatīvo līderei, un izskanējušas ziņas, ka varētu jau būt savākti nepieciešamie 48 paraksti šāda balsojuma pieprasīšanai.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu