Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Vairākas Latvijas bankas sadarbojušās ar ieroču tirgoni Ziemeļkorejai (1)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Reuters / Scanpix

Pašlaik notiek izmeklēšana, vai Latvijas bankas pirms kontu atvēršanas pietiekami izvērtējušas klientu, kurš tika iekļauts ASV Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) sankciju sarakstā par sadarbību ar Ziemeļkoreju - ziņo LTV raidījums de facto.

de facto noskaidroja, ka Turcijas pilsonis Huseins Šahins iegādājies vairākus zemes gabalus Baldonē un saņēmis Latvijas uzturēšanas atļauju. Pats Šahins attiecības ar biznesa partneriem un pašvaldību īsti nav kārtojis, savā vietā sūtījis pilnvarniekus. Nojaucis vecās ēkas, uzcēlis vienu jaunu angāru, taču var secināt, ka īsts bizness te nav uzsākts – pērn uzņēmums cietis milzīgus zaudējumus.

OFAC oktobra sākumā paziņoja, ka birojs vērsis sankcijas pret Turcijā reģistrētu uzņēmumu "Falcon International Group" un tā valdes locekli Hisejinu Šahinu, kuram pieder uzņēmums arī Latvijā, par sadarbību ar Ziemeļkoreju.

de facto vēsta, ka par Šahina Latvijā reģistrēto uzņēmumu kontroles iestādes no bankām saņēmušas informāciju arī agrāk, vēl pirms ziņojuma šogad. Tagad notiekot izmeklēšana - vai Latvijas bankas šo klientu pietiekoši izvērtējušas, pirms atvērt tam kontu.

"Bankas jau šā gada laikā bija konstatējušas un dažas bankas bija pārtraukušas sadarbību ar vairākiem gan uzņēmumiem, gan saistītajām personām. Bankas patiesībā iekšējās kontroles sistēmas izmantojušas pareizajā veidā. Šajā rudenī sapratām no dažādiem datiem, ka jāsāk interesēties par šo uzņēmumu. Sākām strādāt faktiski pāris dienas pirms ASV paziņojuma izdarīšana," raidījumam pauda Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta vadītāja Ilze Znotiņa.

Uzraugi ir pieprasījuši no visām Latvijas bankām informāciju par sadarbību ar SIA "Falcon International", saņēmuši atbildes un veic pārbaudi. Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) norāda, ka uzņēmums sadarbojās ar vairākām Latvijas bankām.

de facto ziņoja, ka pirmā banka, kas piekritusi sadarboties ar "Falcon International" bija "Rietumu banka". Uz raidījumam jautājumiem par to, vai banka vētījusi šo klientu un vai kredīts jau atmaksāts, "Rietumu bankas" pārstāvji atturas no komentāriem.

Kā ziņots, OFAC informēja, ka Turcijā reģistrētais uzņēmums "Falcon International Group" ir mēģinājis tieši vai netieši importēt, eksportēt vai reeksportēt ieročus un luksusa preces Ziemeļkorejā.

Birojs vērsis sankcijas pret "Falcon International Group", kā arī pret uzņēmuma valdes locekli un vienīgo īpašnieku Šahinu un uzņēmuma ģenerāldirektoru Erhanu Čulhu par darbībām, tieši vai netieši rīkojoties "Falcon" interesēs vai "Falcon" vārdā. Līdz ar noteiktajām sankcijām ASV personām ir aizliegts sadarboties ar jebkuru no identificētajām personām.

"Lursoft" informācija liecina, ka Šahinam Latvijā pieder uzņēmums SIA "Falcon International", kurā viņš ir arī valdes loceklis. Minētā kompānija reģistrēta 2014. gada 15. septembrī, un tās pamatkapitāls ir 35 000 eiro. Kā "Falcon International" pamatdarbības veids norādīts dzīvu lopu vairumtirdzniecība. Uzņēmuma juridiskā adrese ir mājās "Vārpas", Baldones pagastā. Šajā adresē reģistrēts arī "Falcon International" meitasuzņēmums SIA "Sahin". Kompānija "Sahin" reģistrēta mēnesi vēlāk - 2014. gada 15. oktobrī, un tās pamatkapitāls ir 258 200 eiro. Kā uzņēmuma pamatdarbības veids norādīts sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana.

Tāpat ziņots, ka FKTK pagājušajā gadā sodīja piecas Latvijas bankas par to klientu sadarbību ar Ziemeļkoreju.

Tostarp "Rietumu bankai" komisija piemēroja 1,567 miljonu eiro sodu, bet "Norvik bankai" 1,325 miljonu eiro sodu, jo abas bankas nebija ievērojušas prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu un terorisma finansēšanas novēršanas jomā - pārkāpumi bija saistīti ar klientu izpēti, kas ietver arī darījumu uzraudzību un nepietiekamu informācijas iegūšanu par klientu norādītājiem patiesajiem labuma guvējiem un veiktajiem darījumiem.

"Norvik bankā" laika posmā no 2013. gada līdz 2014. gadam un "Rietumu Bankā" no 2009. gada līdz 2015. gadam atsevišķi klienti, izmantojot ārzonas teritorijās reģistrētus uzņēmumus un sarežģītas darījumu ķēdes, no saviem kontiem veikuši pārskaitījumus, lai apietu pret Ziemeļkoreju noteikto starptautisko sankciju prasības.

FKTK pērn piemēroja soda naudu arī "Reģionālajai investīciju bankai", "BlueOrange Bank" un "PrivatBank" kopumā 641 514 eiro apmērā, jo atsevišķi šo banku klienti, izmantojot ārzonas teritorijās reģistrētus uzņēmumus un sarežģītas darījumu ķēdes, veica pārskaitījumus, lai apietu pret Ziemeļkoreju noteikto starptautisko sankciju prasības.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu