13. Saeimas vēlēšanās ievēlēts rekordliels sieviešu skaits, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Sociālajā vietnē "Twitter" par to raisījusies diskusija. Ir tādi, kuri par to priecājas, un ir arī tādi, kuri uzskata - lielāka sieviešu pārstāvniecība nenozīmē labāku Saeimu.
"Svarīgs nav dzimums, bet prāts!" Iedzīvotāji apspriež rekordlielo sieviešu skaitu Saeimā (8)
Nākamajā Saeimā attiecīgi darbosies 31 sieviete un 69 vīrieši. Sieviešu īpatsvara pieaugums ir diezgan ievērojams, jo pirms tam visvairāk deputāšu bijis 11. Saeimā, kad ievēlēta tika 21 sieviete. Antirekords pieder 6. Saeimai tālajā 1995. gadā, kad ievēlētas bijušas tikai 8 sievietes.
Sociālās vietnes lietotāja Agnese Alksne uzskaitījusi sieviešu īpatsvara izmaiņas no sasaukuma uz sasaukumu. Līdz šim īpatsvars turējies 15-20 % amplitūdā, tāpēc pieaugums šajās vēlēšanās ir tiešām ievērojams.
Saeimā ievēlēts rekordliels sieviešu īpatsvars.
— Agnese Alksne (@agnesealksne) October 7, 2018
5.Saeimā - 15%
6.Saeimā - 8%
7.Saeimā - 17%
8.Saeimā - 18%
9.Saeimā - 19%
10.Saeimā - 19%
11.Saeimā - 21%
12.Saeimā - 19%
13.Saeimā - 31% #Vēlēsanas2018
Par šādām izmaiņām Saeimas sastāvā priecājas "Twitter" lietotāja Alise Zariņa, bet cits lietotājs vārdā Imants Kore lepojas par savu pienesumu.
Ja visi jau papriecājās, piedošanu, bet 18 sievietes Saeimā nomaina 31 sieviete, un tas ir Latvijas rekords līdz šim. Yay!
— alise zarina (@phronemophobe) October 7, 2018
Un vienai no viņām arī biļetenā ieliku plusiņu. :)
— Imants Kore (@dzimmijs13) October 7, 2018
Vairāki "Twitter" lietotāji uzsver, ka dzimums nebūt nav svarīgākā īpašība politiķim. Kāds arī apšauba sieviešu spēju normāli diskutēt.
Jūlija, Inguna un Inga arī ir sievietes. Un, ja nu tagad tādu būs 3x vairāk?
— Valdis Melderis (@ValdisMelderis) October 7, 2018
Skaits ir mazsvarīgs. Spējas ir svarīgas.
— Karlis Steinerts (@OBLIVIONkrex) October 7, 2018
Nesaprotu,par ko priecāties,svarīgs jau nav dzimums,bet prāts.Un vispār,zinot kā sievietes diskutē,baidos,ka lēmumu pieņemšana vēl vairāk tiks vilkta garumā. Redzēsim.
— sagrimeto (@sagrimeto1) October 7, 2018
Domnīcas PROVIDUS direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka uzskaita 13. Saeimas vēlēšanu plusus un mīnusus, un viens no plusiem ir tieši lielāks sieviešu īpatsvars. Kāds vīrietis šādu apgalvojumu uzskata par diskriminējošu.
Plusi: 1) turpinās paaudžu maiņa politikā, 2) labs mediju darbs, 3) idejiskākas partijas (piem., beidzot ir piedāvājums gan liberāļiem, gan socdemiem), 4) pieaugusi sieviešu pārstāvniecība Saeimā.
— Iveta Kažoka (@IvetaKazoka) October 7, 2018
Mīnusi: 1) pārāk daudz klaigāšanas, saukļu un rupjību, 2) var nesanākt valdība.
Pie plusiem pieskaitīt sieviešu īpatsvara palielināšanas saeimā ir diskriminējoši. Kvotas neuzlabo situāciju. Norvēģija lielisks piemērs. Priecāties vajag par kompetentu cilvēku skaita pieaugumu saeimā neatkarīgi no dzimuma. Bet to nevar noteikt pēc tā vai karājas vai nē.
— Ernests Ozoliņš (@amisterErnestO) October 7, 2018
Apvienības "Attīstībai/Par!" atbalstītāja Ilze Znotiņa neredz iemeslu priecāties, jo daudz kur sievietēm aizvien klājoties grūti, toties Roberts Grīnbergs ironizē – sievietes tiek diskriminētas uz melno darbu darīšanu.
Par sieviešu % palielināšanos priecāties būtu diskriminējoši, ja pirms tam skaits būtu bijis līdzīgs. Jo mums nav kvotu. Un jā, sievietes daudzās jomās LV ir diskriminētas vēl arvien.
— Ilze Znotiņa (@elzza_) October 7, 2018
Aha, īpaši diskriminētas viņas ir starp kanalizāciju tīrītājiem un atkritumu savācējiem, neredz gandrīz nevienu, prasās pēc paritātes.
— Roberts Grīnbergs (@RobGrinberg) October 7, 2018
"Twitter" lietotājs ar iesauku Tvirtāks skaidro, kādu praktisku labumu varētu sniegt lielāka sieviešu pārstāvniecība Saeimā.
Daudzas no šīm sievietēm gan jau ir strādājušas amatos, kur neviens vīrišķās Saeimas daļas pārstāvis nav strādājis, piemēram. Līdzsvarotākas pieredzes, līdz ar to vispusīgāki argumenti un izsvērtāki lēmumi.
— Tvirtāks (@tvirter) October 7, 2018
Kas tie par tadiem unikaliem amatiem un ka tiesi tas palidzes likumdosanas darba?
— Gatis Pogulis (@gatisp_) October 8, 2018
Deputātu biogrāfijas ir CVK lapā. Varu derēt uz alu, ka atradīsi.
— Tvirtāks (@tvirter) October 8, 2018
Tu apstrīdi, ka vispusīgāki argumenti un dažādu pieredžu klātbūtne palīdz likumdošanas darbā?
Video: Vēlēšanu nakts video tiešraide ar Mārtiņu Dauguli