Šodienas redaktors:
Marina Latiševa

ANO ģenerālsekretārs: Nobela Miera prēmijas laureāti "aizstāvējuši mūsu vērtības"

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: AFP / Scanpix

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs apsveicis šā gada Nobela Miera prēmijas laureātus Kongo Demokrātiskās Republikas ārstu Denisu Mukvegi un Irākas jezīdu aktīvisti Nadiu Muradu.

"Konfliktos aizstāvot seksuālās vardarbības upurus, viņi ir aizstāvējuši mūsu kopīgās vērtības," teikts Gutērreša paziņojumā.

Gutērrešs atgādināja, ka Murada kopš 2016.gada bijusi ANO Narkotiku un noziedzības apkarošanas biroja labās gribas vēstniece.

"Viņa atbalstījusi cilvēktirdzniecības un seksa verdzības upurus un pieprasījusi, lai vainīgie atbildētu tiesas priekšā."

"Viņas pārliecinošā iestāšanās par šo lietu uzrunājusi daudzus cilvēkus visā pasaulē un saistībā ar šausminošajiem noziegumiem, ko viņa un daudzi citi pārcietuši, palīdzējusi uzsākt vitāli svarīgu ANO izmeklēšanu."

Mukvege bijis "bezbailīgs aizstāvis bruņotos konfliktos ierauto sieviešu tiesībām, kas pieredzējušas izvarošanu, ekspluatāciju un citas šausminošas ļaunprātības", norādīja Gutērrešs.

"Būdams talantīgs un jūtīgs ķirurgs, viņš ne tik vien salaboja satriektos ķermeņus, bet atjaunoja cieņu un cerību."

Nobela Miera prēmija šogad piešķirta Mukvegem, kurš palīdz seksuālās vardarbības upuriem, un Muradai par ieguldījumu cīņā pret seksuālo vardarbību konflikta zonās.

Mukvegem un Muradai prēmija piešķirta par "centieniem izbeigt seksuālās vardarbības izmantošanu kā kara ieroci," paziņojusi Nobela komitejas priekšsēdētāja.

Abi aktīvisti pārstāv cīņu pret globālu problēmu, kas ir izplatīta ne tikai konflikta zonās.

63 gadus vecais Mukvege gadiem ilgi palīdzējis seksuālās vardarbības upuriem Kongo Demokrātiskajā Republikā, sniedzot medicīnisko palīdzību tūkstošiem pacientu un iestājoties par viņu tiesībām.

Murada, kura bija viena no aptuveni 3000 sievietēm, kuras izvaroja un citādi fiziski ietekmēja "Islāma valsts" kaujinieki, ir kļuvusi par šo sieviešu balsi.

Murada ir parādījusi "neparastu drosmi vēlreiz iztirzājot savas ciešanas" un citus noziegumus, ko pastrādājusi "Islāma valsts", un Mukvege ir galvenais simbols - gan savas valsts, gan starptautiskā līmenī - cīņai pret seksuālo vardarbību karā un bruņotos konfliktos, norādījusi Nobela komiteja.

Murada un Mukvege tika izraudzīti no 216 personu un 115 organizāciju saraksta, kas bija otrais garākais pretendentu saraksts Nobela miera prēmijas vēsturē.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu