Pirms aptuveni 200 miljoniem gadu Dienvidāfrikas teritorijas zemi bradāja visai iespaidīgs radījums – četru Āfrikas ziloņu izmēra dinozaurs, kas svēra 12 tonnas.
Paleontologi atraduši 12 tonnas smaga dinozaura fosiliju
Pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Current Biology”, zinātnieku komanda izpētīja nesen atrastu fosiliju un atklāja jaunu dinozauru sugu, ko nodēvēja par “Ledumahadi mafube”, kas Dienvidāfrikas reģionā, kur tika atrasta fosilija, runātajā valodā nozīmē “milzīgais rītausmas pērkondārds”.
Juras laikmeta dzīvnieks bija tuvs radinieks brontozauriem. Pētnieki uzskata, ka tas svēra aptuveni 12 tonnas un bija tā laika lielākais dzīvnieks uz zemes.
Šis atklājums ir ārkārtīgi nozīmīgs ne tikai dzīvnieka izmēra dēļ, bet arī informācijas dēļ, ko tas var sniegt par dinozauru evolūcijas procesu.
Kā vēsta “CNN”, dinozaura fosiliju atklāja paleontoloģe Blēra Makfī (Blair McPhe) jau 2012. gadā, tomēr tad nebija zināms, kādas sugas dinozaura fosilija tā ir. Turklāt bija vajadzīgs smags darbs, lai fosiliju atbrīvotu no akmeņiem.
“Vajadzēja ilgu laiku, lai fosiliju atbrīvotu no akmens slāņiem, kas bija izveidojušies 200 miljonu gadu laikā,” teica Makfī.
Kad fosilija beidzot tika pilnībā atrakta, pētnieki to pētīja un rezultātā nonāca pie šā pārsteidzošā atklājuma. Dinozaurs nāves brīdī ir bijis pilnīgi pieaudzis, 14 gadu vecs dzīvnieks.
“Ledumahadi mafube” ir zauropodu sencis, kas bija juras un krīta perioda četrkājaino (pēc pārvietošanās paņēmiena) augēdāju dinozauru grupa. Tomēr zinātnieki uzskata, ka šis dinozaurs evolucionējis no mazākas divkājainu dinozauru grupas.