Viņa pauž sapratni, ka visiem un uzreiz naudas nepietiek, tāpēc vajadzīgs laiks, lai pie zālēm un ārstēšanas tiktu visi, kam tas nepieciešams.
"Tomēr nav saprotams, kāpēc pacienti tiek šķiroti, kāpēc ir diskriminējoša attieksme viena vēža veida ietvaros? Kas nosaka, kāpēc daļai krūts vēža pacienšu modernās zāles valsts apmaksā, bet citai pacientu daļai jālūdz ziedojumi vai jāpadodas liktenim?" jautā sieviete.
Kā skaidro Veselības ministrijā, zāles kompensējamo zāļu sarakstā (KZS) tiek iekļautas pēc ražotāja iesniegtās informācijas, medikamenta klīniskās un izmaksu efektivitātes izvērtēšanas, kā arī ņemot vērā nozares budžeta iespējas.
2018. gadā tika piešķirti papildu budžeta līdzekļi jaunu zāļu iekļaušanai sarakstā dažādu onkoloģisko slimību ārstēšanai. Pateicoties tam, ārstēšanu var saņemt pacienti ar neiroendokrīniem gastroenteropātiskiem audzējiem, metastātisku plaušu audzēju, metastātisku zarnu audzēju, metastātisku prostatas audzēju, HER2 pozitīvu metastātisku krūts vēzi, olnīcu audzēju, noteikta tipa limfoleikozēm, ļaundabīgu melanomu.
"Šobrīd izvērtēšanas procesā atrodas jauni medikamenti vairāku citu audzēju veidu ārstēšanai, tostarp arī cita veida krūts vēzim - notiek izvērtēšana un sarunas ar ražotājiem par atbilstošām zāļu izmaksām. Lēmuma pieņemšana par zāļu kompensāciju atkarīga no ražotāja piedāvātās cenas un izmaksu samērojamības ar zāļu kompensācijai piešķirtajiem līdzekļiem," informē ministrijā.
Savukārt Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks apliecina, ka katru ceturksni viena apakškomisijas sēde tiek veltīta progresa onkoloģijā izvērtēšanai.
Pēc sēdes parasti tiek rakstīta vēstule Ministru prezidentam vai veselības ministrei ar secinājumiem un ieteikumiem, kurā komisija sola ietvert arī šo problēmu, ja sēdes laikā netiks gūta apmierinoša atbilde.