"Darba meklētāju īpatsvars pašlaik ir 8%. Turklāt tas tikai daļēji raksturo patieso ainu, jo tie ir cilvēki, kuri nestrādā un darbu meklē aktīvi. Ja mēs pieskaitītu arī tos, kuri, piemēram, piespiedu kārtā strādā daļu laika, bet labprāt strādātu pilna laika slodzi, ja pieskaitām tos, kuri darbu vairs nemeklē, jo kādu laiku to nav izdevies atrast, darba meklētāju īpatsvars varētu gandrīz dubultoties - līdz 15%. Tas nozīmē, ka darbaspēka rezerve ir," norādīja Latvijas Bankas pārstāvis.
Pēc viņa teiktā, galvenā problēma slēpjas tajā, ka potenciālo darbinieku kvalifikācija neatbilstībā darba devēju pieprasījumam.
"Pārkvalificējot un apmācot šādus cilvēkus, viņus varētu iesaistīt darba tirgū. Tas, protams, ir grūtāk, nekā, vienkārši labojot likumu, ievest cilvēkus no citām valstīm. Taču pragmatiski domājot par valsts attīstību, mums šie cilvēki ir jāiesaista darba tirgū. Tas atvieglos gan šo cilvēku dzīvi, gan uzlabos valsts sociālā budžeta situāciju. Pārkvalifikācija un izglītības politika ir galvenās jomas, par ko jādomā," sacīja Rutkaste.
Viņš uzsvēra, ka naudas apmērs, kas Latvijā ir atvēlēts pārkvalifikācijas programmām, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, joprojām ir relatīvi neliels. Tāpat ir jautājumi par pārkvalifikācijas efektivitāti, jo īslaicīgu kursu laikā nav iespējams apgūt jaunu arodu vai kvalifikāciju. "Tām būtu jābūt nopietnām mācībām kā arodskolās vismaz sešu, deviņu mēnešu ilgumā arodos, kuri ir pieprasīti darba tirgū," pauda Latvijas Bankas pārstāvis.