Izspiedējvīrusi bez personas vai organizācijas ziņas var iegūt tās datus (piemēram, īsziņas, GPS datus, adrešu grāmatas, sociālo tīklu piekļuves datus), kā arī kontrolēt tās rīcībā esošās ierīces – gan datorus, gan viedtālruņus un planšetdatorus. Tieši tāpēc kibernoziedznieku vidū tie ir īpašā cieņā.
Kopumā pērn visā pasaulē reģistrēti 42 miljoni dažādu vīrusu un ļaunprogrammatūru uzbrukumi viedtālruņiem. Šā gada otrajā ceturksnī vien šādu uzbrukumu skaits, salīdzinot ar pirmo ceturksni, palielinājās par 33%, liecina “Kaspersky Lab” dati.
“To, ka par viedierīču drošību ikdienā jādomā aizvien nopietnāk, apstiprina arī mūsu dati. Kopš pagājušā gada maija, kad sākām piedāvāt BITES antivīrusu, tas ir reģistrējis jau vairāk nekā 70 miljonus drošības risku, kā arī dažādu nelabvēlīgu programmatūru mēģinājumus uzbrukt lietotāju ierīcēm. Ik dienu tas bloķē vairākus simtus vīrusu,” atklāj Dembovskis.
# Drošībai pietiek tikai ar parolēm
Kaut paroles joprojām ir viens no interneta drošības stūrakmeņiem, publiskajā telpā bieži parādās informācija par lielu uzņēmumu klientu datu, populāru interneta vietņu lietotāju datu noplūdēm, kas rada tūkstošiem eiro lielus zaudējumus gan privātpersonām, gan uzņēmējiem. Ne velti ir izstrādāts risinājums, ar kura palīdzību ikviens interesents var pārbaudīt, vai viņa lietotāja konts nav uzlauzts.
“Parolēm mūsdienās ir ļoti nozīmīga loma mūsu datu aizsardzībā. Tomēr uzskats – jo sarežģītāka parole, jo saldāks miegs, ir maldīgs, jo arī kibernoziedznieki seko līdzi aktualitātēm tehnoloģiju jomā, izstrādājot aizvien jaunus vīrusus un kaitnieciskas programmatūras. Tāpēc paroles regulāri ir jāmaina. Tāpat papildu drošībai ieteicams izmantot divu faktoru autentifikāciju, piemēram, papildus ievadīt kodu, kas tiek nosūtīts uz tālruņa numuru, vai atbildēt uz drošības jautājumu,” iesaka BITES eksperts.
Ņemot vērā, ka cilvēkiem ir raksturīgi pārspīlēt, šķiet, ir tikai loģiski, ka, attīstoties tehnoloģijām, ar mobilajiem tālruņiem – to lietošanu, tajos pieejamās informācijas drošību – saistīto mītu skaits palielinās. Daļa no tiem, nenoliedzami, ir pārspīlēti. Taču daļa – patiesi. Tāpēc Dembovskis uzsver, ka vienmēr ir vērts pārbaudīt informāciju, jo mobilo ierīču drošībai ikdienā ir jāpievērš pastiprināta uzmanība.
Materiāls tapis sadarbībā ar mobilo sakaru operatoru BITE