Atjaunojamo energoresursu biomasā ir uzkrāta ogļūdeņražos transformētā saules enerģija: 3 kg augu sausnas pēc siltumspējas atbilst aptuveni 1 kg naftas degvielas. Malka, koksnes šķelda, kā arī kokapstrādes atliekas, pārstrādātas skaidu, granulu un brikešu veidā, pašlaik ir populārākais atjaunojamais kurināmais mūsu valstī. Taču ar to nepietiek. Jāmeklē ātraudzīgas alternatīvas. Daudzās valstīs kā alternatīvu fosilajiem enerģijas avotiem siltumenerģijas ražošanai izmanto ne tikai koksnes atlikumus, bet arī salmus un pat zāli. Valstīs, kur samazinās pieprasījums pēc pārtikas produktiem, zemnieki arvien vairāk audzē enerģētiskās kultūras – krūmus, zāli –, kā arī dažādas tehniskās kultūras.
Noglabātā saules enerģija
Biomasa – tie ir bioloģiski noārdāmi materiāli, kuru enerģiju izmanto siltuma un elektroenerģijas ražošanai. Biomasa ir viss, kas aug un attīstās uz Zemes: koksne, krūmi, salmi, graudi, augu atliekas... Pasaulē biomasa ir ceturtais lielākais enerģijas avots un ir dominējošais atjaunīgās enerģijas veids. Biomasu var dēvēt par fotosintēzes rezultātā noglabātu saules enerģiju. Biomasu var izmantot kā cieto kurināmo, var pārveidot par efektīvu un viegli transportējamu šķidro vai gāzveida kurināmo.
Biomasas izmantošana ir CO2 neitrāls process jeb – cik paņem, tik atdod: augi augot piesaista CO2, un kurinot tieši tāds pats daudzums izdalās atmosfērā. Taču, ja augus ne tikai izmanto, bet arī stāda, tie atkal piesaista CO2 un izdala O2. Līdz ar to valstīs, kur godīgi iestāda tikpat un vairāk meža nekā nocirsts, nav CO2 piesārņojuma problēmu, jo jaunie meži uztver ne tikai apkures, bet arī rūpniecības un auto izmešus. Varbūt neesat aizdomājušies par koka mūžu: jaunaudzes ļoti cītīgi piesaista CO2un izmanto to augšanai, veci koki aug lēni un pamazām sāk sadalīties, un nu tie nevis piesaista CO2, bet gan to izdala. Toties tajos ir liela bioloģiskā daudzveidība... Tāpēc mežsaimnieku vēlme novākt kokus pusmūžā vienmēr būs pretrunā ar biologu aicinājumiem saglabāt retās sugas, kas mitinās vecos kokos. Protams, vēja, saules un hidroenerģijas ieguves procesā vispār nav izmešu, un biomasas izmantošana apkurei nav panaceja, jo CO2 izmešu daudzums ir līdzvērtīgs izmešiem, kas rodas, sadedzinot fosilo kurināmo. Taču – arī kompostējot augu atliekas, tās pūstot izdala tikpat daudz CO2 kā dedzinot. Cik garš, tik plats! Tomēr labāk turēties līdzsvarā, nevis tikai piesārņot. Nevajag piemirst, ka, sadedzinot fosilo kurināmo, atmosfērā izdalās ogleklis, kas uzkrājies pirms miljoniem gadu.