Hejvarda pauž viedokli: lai arī cilvēkiem ir atmiņas par muitas procedūrām, virsroku tomēr ņem apziņa, ka stingras robežas atjaunošana atgādina par Ziemeļīrijas nemierīgo pagātni un veicina bažas, ka šī vardarbības pilnā pagātne varētu atgriezties.
Cilvēku emocijas attiecībā uz robežu ir divējādas un nereti nonāk zināmā pretrunā.
No vienas puses, cilvēki saka, ka viņi nejūt robežas klātbūtni savā dzīvē un vairs nedomā par tās šķērsošanu, pat ja viņi to dara vairākas reizes dienā.
No otras puses, pat ja fiziskas robežas starp Īriju un Ziemeļīriju vairs nav, cilvēki to nereti atceras ar zināmu psiholoģisku un emocionālu smagumu, ņemot vērā vēstures kontekstu, jo robeža atgādina par konfliktiem un atšķirībām.
Trešdien Ziemeļīrijas galvaspilsētā Belfāstā notika protesta akcija, kurā izskanēja atbalsts īru nacionālistu partijas «Sinn Fein» aicinājumam nepieļaut stingras Ziemeļīrijas-Īrijas robežas izveidošanu pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES. Tā bija pirmā vairāku protesta akciju virknē, ko «Sinn Fein» plāno rīkot Ziemeļīrijā, vēstīja aģentūra LETA.
«Ja tiks izveidota stingra robeža, atkal būs ieroči, pat ja paies desmit gadi,» trešdienas demonstrācijā sacīja viens no protestētājiem.
Hejvarda gan noraida tiešu saikni starp gaidāmo robežkontroles un muitas kontroles atjaunošanos un konflikta atgriešanos. Robežas atgriešanās vairāk būtu simbolisks notikums, kas pēc daudzu vietējo iedzīvotāju domām būtu solis atpakaļ Ziemeļīrijas miera procesā.