Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Pret uzņēmēju Martinsonu lūdz sākt kriminālvajāšanu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas (36)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Ieva Čīka/LETA

Finanšu policija lūdz sākt kriminālvajāšanu pret pazīstamo uzņēmēju Māri Martinsonu un vēl 13 personām par finanšu noziegumiem. Tiesībsargi atklājuši, ka organizētā grupa darbojusies būvniecības sfērā un nav maksājusi valsts budžetā pievienotās vērtības nodokli. Ar sarežģītu shēmu palīdzību nauda vēlāk atmazgāta, svētdien vēstīja TV3 raidījums «Nekā personīga».

Sākotnēji finanšu policisti uzskatīja, ka valstij nodarīti - četri ar pusi miljoni eiro lieli zaudējumi. Tomēr izmeklētājam izdevies iegūt pierādījumus par 800 tūkstošiem. Vēl zināms, vai arī šos līdzekļus izdosies atgūt, jo aizdomās turēto personu manta nav arestēta. Jaunnedēļ prokuratūrai jāuzrāda pirmās apsūdzības.

Finanšu policija 2014. gada vasarā veica kratīšanu kādā būvniecības uzņēmumā. Tiesībsargi tolaik ziņoja, ka pārtraukuši PVN krāpnieku grupējuma nelikumīgo darbību. Grupējumā darbojušās 14 reāli strādājošas firmas, bet noziedzīgas shēmas īstenošanai speciāli nodibināti un izmantoti vairāk nekā 60 fiktīvi uzņēmumi. Grupa finanšu noziegumos iesaistījusi radiniekus un tuvus paziņas, un valsts budžetā neiemaksātos miljonus izmantojusi greznas dzīves nodrošināšanai – pērkot ekskluzīvus auto un dārgus īpašumus.

«NEKĀ PERSONĪGA» SIŽETS PAR MARTINSONU

KASPARS PODIŅŠ - bijušais VID Finanšu policijas pārvaldes direktors

2014.gada 7.septembris

Šīs organizētais noziedzīgais grupējums jeb tā kodols sastāvēja no 5 personām, kuras savstarpēji iepriekš bija pazīstamas ilgāku laiku.

No otra citāta

Visā šajā grupējumā pastāvēja tāda zināma hierarhija, ka katra persona zināja savu uzdevumu un lomu.

Kratīšana notika arī daudzu Rīgas pašvaldības un valsts būvniecības pasūtījumu īstenotāja «Moduls Rīga“ telpās. Uzņēmuma redzamākā persona bijis Māris Martinsons. Par Martinsona impērijas peļņu nesošo atslēgu uzskatīta viņa sadarbība ar Rīgas domi, un īpaši Vicemēru Andri Ameriku. Abi nav nolieguši savu tuvo pazīšanos un arī privātos darījumus. Policija Māri Martinsonu sākotnēji turēja aizdomās kā galveno PVN shēmu organizatoru.

Uzņēmējs MĀRIS MARTINSONS

2014. gada 7. septembris

Man jau grib inkriminēt to, ka es esmu šīs shēmas organizētājs, kaut es nepazīstu nevienu cilvēku. Interesantākais, kas ne es zinu tās firmas, ne tos cilvēkus. Jā, es zinu divus cilvēkus – jā, es patiešām zinu gan Henriju, gan Dmitriju! Es viņus zinu jau 20 gadus, es to arī nenoliedzu. Bet kāds man sakars ar tām pārējām firmām, es tās neesmu ne dzirdējis , ne redzējis nekad mūžā.

Ja mēs esam vainīgi, labi. Mēs varbūt neesam novērtējuši tās kompānijas, kurām mēs toreiz aizskaitījām naudu. Bet uz to brīdi darbi izdarīti, objekti pabeigti. Nevienam iebildumu nav. Es nezinu, tad jau pa ielu arī drīz nedrīkstēs iet. Jo jūs ne tādā jakā ejat, vai ne ar tādu mašīnu braucat..

Tā dēvētajā «būvnieku lietā“ iesaistītās firmas slēgušas līgumus ar fiktīviem uzņēmumiem, kuru īpašnieki nereti bijuši no Armēnijas, Tadžikistānas un citām bijušajām PSRS valstīm, lai izmeklēšanas gadījumā viņus būtu grūtāk atrast. Darījumi nav notikuši, bet uzrādīti tikai tāpēc, lai pretendētu uz pievienotās vērtības nodokļa atmaksu.

Kā viens no apakšuzņēmumiem PVN shēmās lielajos pasūtījumos izmantots SIA «Būve Stils“. Tā valdes loceklis un īpašnieks ir Martinsona sens paziņa Henrijs Girskis. Girskis darbojies vairākos uzņēmumos, kas piederēja Martinsonam. «Būve stils“ pērn likvidēta. Tā pati pieteica sev maksātnespēju, paliekot Valsts ieņēmumu dienestam parādā vairāk nekā vienu miljonu eiro.

Bankrotējušā SIA «Būve stils“ maksātnespējas administrators VIGO KRASTIŅŠ

Par cik bija maksātnespēja, un šobrīd tā jau ir beigusies, tad attiecīgi šī strīda lieta arī ir beigusies. Faktiski ar rezultātu, ka uzņēmums ir palicis parādā šo naudu VID.

Policija lūdz sākt kriminālvajāšanu ne vien pret Girski, bet arī vēl kādu Martinsona paziņu Dmitriju Grigorjevu. Neoficiāli avoti vēsta, ka viņš ir ietekmīgā būvnieka finansists, un iespējams PVN shēmu lietā uzņemsies galveno vainu.

Dmitrija Grigorjeva saikne ar Māri Martinsonu parādās arī oficiāli. Abi vienlaikus bijuši valdē firmā «MD birojs“. Tā juridiskā adrese ir turpat, kur «Moduls Rīga».

Finanšu policija sākotnēji aprēķināja, ka noformējot dokumentus par faktiski nenotikušiem darījumiem, un vēlāk noziedzīgi iegūto naudu legalizējot valstij nodarīti vairāk nekā četri miljoni eiro lieli zaudējumi (4 523 519 eiro). Taču kā noskaidroja Nekā personīga, uz prokuratūru nosūtītajā lūgumā minētie zaudējumi krietni sarukuši.

VID Finanšu policijas pārvaldes direktors EDIJS CEIPE

Aizdomās turamām personām lūdz uzrādīt apsūdzību par izvairīšanās no nodokļu nomaksas 800 tūkst. eiro vērtībā un noziedzīgu līdzekļu legalizācija 700 tūkst vērtībā.

Šajā lietā vienīgie līdzekļi, kurus izdevis atgūt, ir firmu «Baltijas tranzīta kompānija» un «Baltijas būvkompānija» banku kontos arestētie 102 628 tūkstoši. Tos ar pagājušā gada maija tiesas spriedumu atzina par noziedzīgi iegūtiem un ieskaitīja valsts budžetā.

Finanšu policijas priekšnieks Nekā personīga apstiprināja, ka atcelti visi aresti aizdomās turēto personu īpašumiem, tajā skaitā ekskluzīvajām automašīnām. Tas nozīmē, ka patlaban nav nekādu garantiju, ka būs no kā piedzīt zaudējumus notiesājoša sprieduma gadījumā.

Pēc finanšu policijas kratīšanām Martinsons juridiski norobežojās no «Moduls Rīga».

Tajā pašā laikā strauji par Latvijas lielāko pelnītāju kļuva Martinsona 22 gadus jaunais dēls Mārcis, pārņemot vairāku tēva uzņēmumu vadību. Arī lepnais savrupnams Lielupes krastā Jūrmalā pieder kompānijai «MM investīcijas“, kura īpašnieks ir Martinsona dēls.

Pēc Martinsona aiziešanas no amata, «Moduls-Rīga» kļuva par 100% būvniecības uzņēmuma «Velve» īpašnieku. Šie uzņēmumi pašvaldību iepirkumos uzvar vēl joprojām – pagājušā gada laikā «Moduls-Rīga» un «Velve» saņēmuši pasūtījumus vairāk nekā 26 milj. vērtībā. Vēl joprojām uzņēmumos darbojas arī ar Māri Martinsonu saistītas personas. Tā, piemēram, abu būvniecības uzņēmumu īpašnieks ir akciju sabiedrība «MN Holding», kuras padomē strādā Jekaterina Kotova. Pagājušogad Kotova kopā ar Martinsonu dibinājusi uzņēmumu, kā arī atrodas valdē vairākos citos, ar Martinsonu ģimeni saistītos, uzņēmumos.

Finanšu ministre DANA REIZNIECE OZOLA (ZZS)

Vai patiesībā nav tā, ka jūsu veikto rotāciju dēļ, apjomi un kvalitāte krītas FP?

Noteikti nē, protams, ir kaut kādas grūtības pie darbinieku maiņām. Ir redzams, ka jāpapildina vēl ar operatīvajiem darbiniekiem, arī izmeklētāju kapacitāte jāceļ, bet komandas komplektējas un es domāju, ka rezultāti būs.

Rotācijas ir nesušas labumu, jo mēs dzirdam arī atsauksmes no noziedzīgās pasaules, ka, vismaz uz rotāciju brīdi, bija tāds zināms samulsums un nebija vairs iestaigāto taciņu VIDā, kas arī bija viens no uzdevumiem – tās korporatīvās saites pārtraukt.

Komentāri (36)
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu