Šodienas redaktors:
Dace Otomere

Izmeklētāji: Prezidenta Kačiņska lidmašīna sadalījās gaisā (59)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: SCANPIX/REUTERS

Polijas prezidenta Leha Kačiņska lidmašīna sadalījās gaisā, pirms nogāzās Krievijā netālu no Smoļenskas, pēc atkārtotas aviokatastrofas izpētīšanas secinājuši Polijas izmeklētāji.

Polijas prezidents Lehs Kačiņskis, viņa sieva Marija un vēl 94 cilvēki, tostarp Polijas bruņoto spēku vadība un citas augstas amatpersonas, 2010.gada 10.aprīlī gāja bojā pasažieru lidmašīnas «Tu-154» katastrofā Krievijā netālu no Smoļenskas. Aviolainerī atradās 88 cilvēku Polijas amatpersonu delegācija, kas devās uz ikgadējo Katiņā nogalināto Polijas armijas virsnieku piemiņas pasākumu, kā arī astoņi apkalpes locekļi.

Polijas labējā spārna politiķi uzskata, ka aviokatastrofa nebija negadījums, neraugoties uz to, ka Polijas un Krievijas izmeklētāji atzinuši, ka tā notika pilota kļūdas, slikto laikapstākļu un sliktās gaisa satiksmes kontroles dēļ.

Pēc nākšanas pie varas 2015.gadā partijas «Likums un taisnīgums» (PiS), kuru vada bojāgājušā prezidenta dvīņubrālis Jaroslavs Kačiņskis, sāka jaunu izmeklēšanu.

«Lidmašīna sāka sadalīties (..) gaisā,» pirmdien paziņoja izmeklētāju grupas vadītājs Vaclavs Berčiņskis, norādot, ka lidmašīnas daļas nogāzās tālu no lidlauka tuvumā augošajiem bērziem, un koki nekādi neietekmēja avāriju.

Iepriekšējā izmeklēšanā tika secināts, ka avāriju daļēji izraisīja lidmašīnas spārna aizķeršanās aiz koka netālu no skrejceļa.

Berčiņskis raidorganizācijai «TVP Info» sacīja, ka jaunie secinājumi izdarīti, izanalizējot sarunu, kas notika starp pilotiem un Krievijas gaisa satiksmes kontrolieriem.

Polijas prokuratūra šomēnes paziņoja, ka nosūtījusi arī lidmašīnas atlūzas uz četrām laboratorijām, lai pārbaudītu, vai uz tām nav sprāgstvielu pēdas.

Pagājušajā nedēļā prokuratūra pavēstīja, ka, balstoties uz jauno pierādījumu analīzi, tā apsūdzētu gaisa satiksmes kontrolierus «katastrofas tīšā izraisīšanā», ko Kremlis nekavējoties noraidīja.

Polijas prokuratūra jau 2015.gadā izvirzīja apsūdzības diviem Krievijas gaisa satiksmes kontrolieriem - vienam par gaisa satiksmes apdraudēšanu un otram par netīšu katastrofas izraisīšanu.

Polijas varasiestādes izmeklēšanas ietvaros avārijā ekshumējušas bojāgājušo mirstīgās atliekas.

Varšava ir vairākkārt lūgusi Krievijai atdot lidmašīnas vraku un atlūzas, bet Maskava paziņojusi, ka tas būs iespējams tikai pēc tam, kad Krievija būs pabeigusi savu izmeklēšanu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu