Šodienas redaktors:
Dace Otomere
Iesūti ziņu!

Anglijā dzīvojoša latviešu pensionāre: Nodokļu piemērošana pensijām ir tautas aplaupīšana (206)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Zane Bitere/LETA

Tā jau ir atkal tautas aplaupīšana - tā par Latvijas ienākuma nodokli pensijām, ko ārzemēs nopelnījuši atpakaļ atbraukušie emigranti, raidījumam «LNT Ziņas» saka Anglijā dzīvojošā latviešu pensionāre Mārīte Tera.

Tera emigrēja uz Lielbritāniju pirms vairāk nekā desmit gadiem, lai nopelnītu britu pensiju. Viņa ir jau sākusi to saņemt, taču krāmēt koferus uz Latviju vēl neplāno. Terai galīgi nepatīkot ideja, ka viņas Anglijas fabrikās smagi nopelnītajai pensijai tad pieķersies Latvija un atvilks 23% kā ienākuma nodokli.

«Nu, mani atturētu gan braukt, tāpēc ka tā jau ir atkal tautas aplaupīšana. Sapnis par skaistām vecumdienām «točna» gandrīz ir nolaupīts. Es domāju, ka izdevīgāk ir Anglijā dzīvot, jo pašvaldība apmaksā manu īri, nomaksā zemes nodokli. Tad jau es mājās brauktu uz savu mirstamo dienu, kad es justu savu nāves tuvošanos,» komentē Tera.

Par risku, ka tautieši tiešām izvēlēsies vairs neatgriezties Latvijā nodokļu politikas dēļ, otrdien Saeimas deputātus brīdināja Eiropas Latviešu apvienība (ELA). Tā kā ar 23% ienākuma nodokli apliek pensijas virs 235 eiro mēnesī, esot skaidrs, ka tas skars praktiski visus emigrantus.

«Trūkst materiālās intereses atgriezties Latvijā, jo veci cilvēki būs labāk nodrošināti citās valstīs,» komentēja ELA pārstāve Elīna Pinto.

Apvienība izteica priekšlikumu dažādot neapliekamo minimumu. Piemēram, Lielbritānijā pensijas neapliekamais minimums ir 11 000 mārciņu gadā jeb 916 mārciņas mēnesī.

«Cilvēkiem, kuri nopelnījuši savas pensijas ārvalstīs, būtu tiesības saglabāt to neapliekamo minimumu, kāds būtu piemērojams viņu mītnes zemē, arī atgriežoties Latvijā,» uzskata Pinto.

Finanšu ministrija (FM) tomēr iebilst pensionāru-emigrantu privileģēšanai un nodokļu atbrīvošanai pēc atgriešanās Latvijā.

«No nodokļu politikas aspekta mēs nevaram teikt, ka vieni pensionāri Latvijā ir labāki, otri pensionāri ir sliktāki atkarībā no vietas, kur viņi ir nopelnījuši pensiju,» teica FM Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Galvenais iemesls - emigrējušie tautieši pēc atgriešanās izmantos publisko infrastruktūru, par kuru līdz šim maksājuši Latvijā pastāvīgi dzīvojošie cilvēki.

«Un tad ir jautājums - kā mēs paskaidrosim mūsu Latvijas pensionāram, kurš visu mūžu ir strādājis pie virpas, ka viņa pensija ir neapliekama tikai 300 eiro apmērā, savukārt tas ārzemju latvietis, kas ir strādājis kaut kur citur, atbrauc uz šejieni, bet nemaksā nevienu eiro pašvaldībai, bet viņa pensija ir neapliekama, piemēram, 5000 eiro gadā,» norādīja Kaļāne.

Starptautiskā konvencija par pensijām paredzot, ka seniori maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli no pensijām pēc tarifa, kas ir valstī, kurā viņi ir rezidenti, nevis kur pensijas gūtas. Vai varētu kas mainīties - tas atkarīgs no politiķu aktivitātes.

Saeimas deputāti otrdien gan tikai uzklausīja emigrantu piedāvājumu, bet neviena politiskā partija nav izrādījusi iniciatīvu to pārvērst konkrētā likumprojektā.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu