Jāatgādina, ka šogad C hepatīta ārstēšanai Latvijā tika piešķirts papildu valsts finansējums, un kopumā tie ir 6,6 miljoni eiro. Tomēr tas nav bijis pietiekami, lai varētu ārstēt visus ar 3. vai 4. pakāpes fibrozi, kuriem aknu slimība progresējusi vistālāk. Un šādu cilvēku ir daudz.
Lai risinātu esošo situāciju, arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisija iesniegusi priekšlikumu Veselības ministrijā par papildus 400 000 eiro piešķiršanu C hepatīta ārstēšanai nākamā gada budžetā.
Ja netiks rasta iespēja papildināt budžetu vismaz šī gada apjomā, kas atvēlēts C hepatīta pacientu ārstēšanai, esošie līdzekļi tiks izlietoti jau gada pirmajos mēnešos, un tiem, kuri paliks aiz svītras, atliks vien cerēt, ka viņi sagaidīs 2018. gadu, kad, iespējams, beidzot pienāks viņu kārta uz ārstēšanu.
Ir liels prieks par tiem C hepatīta pacientiem, kuri var atviegloti uzelpot, jo pēdējās un galīgās analīzes apliecinājušas, ka viņi beidzot ir izārstējušies no C hepatīta, taču ceram, ka iespēja saņemt ārstēšanu būs ikvienam C hepatīta pacientam. Īpaši tiem, kuru veselības stāvoklis neļauj gaidīt rindā uz ārstēšanu mēnešiem ilgi.
Ik gadu C hepatīta vīruss asinīs tiek atklāts vairāk nekā 1000 cilvēkiem Latvijā. Ikviens var pasargāt sevi no inficēšanās arī, ievērojot pavisam ikdienišķu piesardzību – neriskē, veicot manikīru pie mājās strādājoša meistara, ja vien neesi pārliecinājies, ka darbarīki tiešām tiek rūpīgi sterilizēti. Netaisi pīrsingu kādā «kaktu» salonā un seko līdzi, lai meistars izmanto tikko izpakotu adatu un lieto cimdus, kā arī neļaujies gadījuma seksam bez prezervatīva.