Šogad līdz augusta vidum Latvijā ar ērču encefalītu saslimušu 87 cilvēki, kas ir par 30 vairāk nekā pērn šajā laikā, liecina Slimību un profilakses centra (SPKC) dati.
Ērces ir aktīvas! Saslimstība ar ērču encefalītu šogad augstāka nekā pērn (7)
Nedaudz ir samazinājusies saslimstība ar ērču pārnesāto Laimas slimību, ar ko šogad inficējušies 187 cilvēki (pērn šajā laikā – 208). Savukārt ar ērlihiozi inficējušies 22 cilvēki, kas ir par 12 vairāk nekā pērn līdz augusta vidum.
Kaut gan jūlijā un augusta sākumā, kā ik gadu, Latvijā novērots ērču aktivitātes samazinājums, kopumā ērču aktivitāte šī gada pirmajā pusē bijusi augstāka nekā pērn.
«Augusts un septembris ir ogu un sēņu laiks, kad cilvēki biežāk dodas mežos un var sastapties ar ērcēm. Ņemot vērā, ka ērces šogad ir ļoti aktīvas, nevajadzētu lieki riskēt un doties mežā, nepadomājot par drošu aizsardzību,» iesaka Ārija Stalbova, SIA «Vakcinācijas centrs Bowarin» vadītāja.
Jāatgādina, ka ērču encefalīts, atšķirībā no citām ērču pārnēsātām slimībām nav ārstējams. Vienīgā efektīvā profilakse ir vakcinācija, ko droši var veikt augu gadu, arī rudens mēnešos. Savukārt tiem, kas vakcināciju veikuši pirms ilgāka laika vai pavasarī, jāatceras veikt revakcināciju. Parastā vakcinācijas shēma ietver trīs vakcīnas devas. 1 - 3 mēnešus pēc pirmās devas tiek ievadīta otrā vakcīnas deva, kas nodrošina imunitāti vienai sezonai. Trešo devu ievada pēc 6 – 12 mēnešiem, bet ik pēc 3-5 gadiem ir jāveic revakcinācija imunitātes saglabāšanai.
Arī nokrišņiem pārbagātais augusts ērču aktivitāti šogad nav samazinājis, to izdzīvošanu nelabvēlīgi ietekmē tieši sausums. Tomēr stipra lietus laikā ērču aktivitāte var tikt ierobežota, jo insektiem ir grūtāk pārvietoties, zina stāstīt SPKC speciālisti. Jāatceras gan, ka lietus laikā ērces uz apģērba ir grūtāk pamanāmas, tāpēc pēc pastaigām mežā jāveic rūpīga ķermeņa pārbaude.
Kā liecina SPKC dati, šogad visai ievērojami palielinājies pret ērču encefalītu vakcinēto bērnu skaits.
Par valsts līdzekļiem vecumā no 1-17 gadiem vakcināciju pret ērču encefalītu janvārī - jūlijā uzsākuši 2967 bērni, kas ir par 564 bērniem vairāk nekā pērn šajā laikā (2015. gada janvārī-jūlijā – 2531 bērns).
Jāatgādina, ka par valsts līdzekļiem bērni Latvijā tiek vakcinēti divējādi. Tā sauktā M saraksta ietvaros Latvijā bērniem līdz 24 mēnešu vecumam vakcinācijai pret ērču encefalītu ir noteikta valsts kompensācija 50% apmērā. Savukārt endēmiskajās teritorijās ar visaugstāko saslimstību – šogad 26 Latvijas novadi - ik gadus tiek nodrošināta vasts apmaksāta bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu no viena gada līdz 18 gadu vecumam.
Būtiski pieaudzis arī to bērnu skaits, kurus vecāki pret ērču encefalītu vakcinē par saviem līdzekļiem. 2016. gada janvārī- jūlijā vakcināciju pret ērču encefalītu par saviem līdzeļiem uzsākuši 4359 bērni (1 līdz 17 gadi), kas ir par 1171 bērnu vairāk nekā pērn šajā laika (2015. gada janvārī-jūlijā – 3188 bērni).
«Acīmredzot vecāki arvien vairāk apzinās ērču encefalīta risku un izvēlas pasargāt savu bērnu veselību no šīs postošās un neprognozējamās nervu slimības. Tā var atstāt nopietnas sekas uz visu mūžu – kustību traucējumus, uztveres grūtības, paralīzes u.c.,» uzsver Ā.Stalbova.