Lai cilvēks ar uzturu saņemtu nepieciešamo D vitamīna diennakts devu, viņam katru dienu būtu jāapēd kāds no minētajiem produktiem ļoti lielos daudzumos – 20 olas dzeltenumi, svaigs lasis (100 g), sardīnes eļļā(150 g) vai, piemēram, tuncis eļļā (200 g).
Ko tādu izdarīt katru dienu būtu grūti, vai ne? Tāpēc gan mediķi, gan zinātnieki ir pārliecināti – lai nodrošinātu savu organismu ar nepieciešamo D vitamīna devu, tas jālieto papildus pilienu, kapsulu vai tablešu veidā.
D vitamīna sabiedrotais – kalcijs
Lai D vitamīns spētu paveikt sev paredzēto uzdevumu mūsu organismā, tam noteikti nepieciešams kalcijs. Tiesa gan, bērnam papildus medikamentu veidā uzņemt šo minerālvielu gan nevajadzētu, ja vien viņa ikdienas uzturs ir sabalansēts.
Dažādās interneta vietnēs pieejami tā sauktie kalcija kalkulatori – ir produkts, informācija par to, cik daudz tā sastāvā ir kalcijs un blakus ailīte, kurā atzīmēt, cik daudz dienas laikā apēsts minētais produkts. Tad dienas beigās kalkulators saskaita apēstā kalcija punktus. «Tā vecāki var pārbaudīt, vai bērns pietiekami apēd kalciju. Ja ne, tad, protams, jācenšas uzlabot sava bērna uzturu, pretējā gadījumā viņam vajadzēs papildus lietot kalciju kā medikamentu,» norāda daktere Dzīvīte – Krišāne.
Viņa uzsver, ka D vitamīna profilaktisko dienas devu bērnam līdz gada vecumam noteikti jāuzņem visu gadu, bet no gada līdz trīs gadu vecumam sezonāli – rudens, ziema, pavasaris.
«Mans ieteikums gan ir arī visiem pārējiem, tostarp pieaugušajiem, šajā sezonālietot profilaktisko D vitamīna devu. To nav iespējams pārdozēt, ja nepārsniedz profilaktiskās devas, tāpēc satraukumam nav pamata, ka varētu nodarīt pāri savam organismam,» saka endokrinoloģe.
D vitamīna ieteicamā diennakts deva:
Bērnam līdz gada vecumam – 400 – 500 IU
Virs 70 gadu vecuma – 800 IU
- Smaga fiziska darba darītājiem, grūtniecēm un barojošām māmiņām nepieciešama par 100 IU vienībām lielāka D vitamīna deva diennaktī.
- Lai pārliecinātos, ka D vitamīns organismā ir pietiekamā daudzumā, speciālisti iesakatā koncentrāciju asinīs pārbaudīt vienu reizi gadā. Nosūtījumu analīžu veikšanai vaicā savam ģimenes ārstam.