Taivāns skaidro, ka jebkura reliģija ir vesela filozofija, kurā eksistē paņēmieni, kā uzrunāt dažādu slāņu cilvēkus - gan vienkāršos neizglītotos, gan saprātīgos un izglītotos. Kristīgajā reliģijā viduslaikos vienkāršais cilvēks tika uzrunāts ar krāšņām, iespaidīgām baznīcām, vitrāžām, svētbildēm, Vienkāršie ļaudis tika uzrunāti ar vienkāršu mitoloģiju attēlos. Izglītotākie tika uzrunāti ar filozofiskiem tekstiem.
«Islāma valsts» dara ko līdzīgu, tikai šodien vienkāršais cilvēks vairs netiek uzrunāts ar vitrāžām un skulptūrām, bet gan ar internetu.»
Kā norāda laikraksts «Financial Times» (FT), dažādu pretterorisma iestāžu pārstāvji Eiropā un ASV uzsvēruši, ka atsevišķu indivīdu interese par radikālo islāmu pēdējā laikā strauji progresējusi, pārvēršot tos par aktīviem teroristiem.
Jauno psiholoģiju centra vadītāja, NLP trenere Dace Rolova sarunā ar portālu «Apollo» atzīst, ka «Islāma valsts» savā propagandas mašinērijā nenoliedzami izmanto arī neirolingvistiskās programēšanas metodes, jo tajā darbojas zinoši cilvēki.
Pirms «Islāma valsts» uzplaukuma bija diezgan grūti noteikt «vientuļā vilka» psiholoģisko portretu, taču bija vērojamas kopīgas iezīmes – tie bija cilvēki ap 30, psihisko saslimšanu skaits viņu vidū bija ļoti augsts (ASV «vientuļo vilku» pētījums liecina, ka cilvēku ar psihisko saslimšanu vēsturi bijuši 40%). Turpretī ar «Islama valsts» atbalstītājiem situācija ir pretēja – ar atsevišķiem izņēmumiem, vairumam teroristiskā grupējuma «vientuļo vilku» nav psihisku saslimšanu. Viņi ir jaunāki un saprātīgāki.
Profesors Taivāns gan apšauba šāda pētījuma patiesumu. Viņaprāt, noteikt psihiskās normas ir neiespējami, tās ir ļoti izplūdušas. «Nav nedz tādas skalas, nedz analīzes, nedz pieturas punktu vai ķīmisku analīžu, ar kuru palīdzību varētu pateikt, ka līnija ir pārkāpta un cilvēks ir psihiski slims.Psihiatrija balansē uz zinātnes un mākslas robežas»