Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

LNB rīkos Janim Rozentālam un viņa dzīvesbiedrei veltītu izstādi (1)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Latvijas Nacionālās bibliotēkas ceturtā stāva ātrijā 1.jūlijā tiks atklāta izstāde «Viens/otram», kas veltīta māksliniekam Janim Rozentālam un viņa dzīvesbiedrei somu dziedātājai Ellijai Forselei, informēja bibliotēkas sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts.

Izstāde caur Forselei dāvinātām fotogrāfijām, pastkartēm un Rozentāla darbu skicēm paver plašāku ieskatu viņas dzīves gaitās. Izstādītais materiāls līdz šim plašākai publikai nav bijis pieejams.

1902.gada 3.novembrī notika latviešu gleznotāja Rozentāla liktenīgā tikšanās ar somu dziedātāju Forseli. Aizsākās viens no attiecību stāstiem, kurš, šķiet, bija rakstīts zvaigznēs. Pēc daudziem gadiem to atzina arī Forsele. Somu dziedātāja kļuva par gleznotāja sievu un «ideāla mēdiju» mākslā. Abu personības veicināja plašāku kultūras sakaru veidošanos starp Latviju un Somiju.

Rozentālam veltīti daudzi apcerējumi, viņa darbi reproducēti vairākos albumos, bet par Forseli zināms krietni mazāk. Izstāde «Viens/otram» pavērs plašāku un personīgāku ieskatu viņas dzīves gaitās. To sniedz mākslinieka skices, kurās dažādos tēlos atpazīstami dzīvesbiedres vaibsti, kā arī Forselei dāvātās dziedātāju un rakstnieku fotogrāfijas ar cieņas apliecinājumiem un laikmetam tik raksturīgās ilustrētās pastkartes, kuras no daudzām pasaules malām ar apsveikumiem svētkos, informāciju par jaunākajiem notikumiem personīgajā dzīvē vai ceļojumos rastajiem iespaidiem sūtījuši radi, draugi un paziņas.

Forsele (1871-1943) beigusi Helsinku konservatoriju, pēc tam papildinājusi dziedātprasmi Milānā, Romā, Parīzē, tostarp daudz koncertējusi. Viņas skolotāji bija Abrahams Ojanpere, Žans Sibēliuss un Martins Vegeliuss.

Savukārt Rozentāls (1866-1916) bija viens no nacionālās glezniecības skolas pamatlicējiem un Baltijas mākslas modernizētājiem, kurš 19. un 20.gadsimtu mijā latviešu profesionālo mākslu pietuvināja Eiropas līmenim. Mākslinieks, kura radošais veikums ir ietverts arī Latvijas kultūras kanona sarakstā, pieder pie sava laikmeta ietekmīgākajām personībām Latvijas kultūrā, sabiedriskajā un mākslas dzīvē.

Izstāde «Viens/otram» norisināsies Rozentāla 150.jubilejas gada programmas laikā. Rozentāla 150.gadadiena iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā 2016.-2017.gadam.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu