Glābējsilītes nosaukumā ir ietverts projekta galvenais mērķis - glābt mazā cilvēka dzīvību. Tāda, kurš nav gribēts, gaidīts un mīlēts. Tādu, ko mātes atstāj mežā, iemet miskastē vai dīķī. Viņu ir ne mazums. Un ne visi tiek atrasti - tāda ir skaudrā dzīves realitāte.
Pārvarot birokrātiskos šķēršļus, institūciju un sabiedrības neizpratni, darbs pie glābējsilīšu ieviešanas sākās 2006. gadā - laikā, kad mediji rakstīja par 11 Latvijas teritorijā atrastiem mirušiem jaundzimušajiem. Tas bija trauksmes signāls, kas nozīmēja, ka steidzami kaut kas jādara, stāsta Laura Zvirbule. Pirmā glābējsilīte 2009. gadā tika uzstādīta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā - zīmīgā vietā, kur 2007. gadā tika atrasts bērniņš, ko mediķi nodēvēja par Jāni Laimīgo.
«Bija plānots Latvijā izveidot piecas glābējsilītes, bet vairākas pašvaldības gribēja būt sociāli atbildīgas, tāpēc šobrīd tās ir astoņās pilsētās,» saka projekta virzītāja.
Infanticīds pasaulē nav nekas jauns - miruši zīdaiņi tikuši atrasti visos laikos. 12.gs. pāvesta Innocenta III sirds vai lūza, kad viņš pavasaros redzēja, kā kopā ar ledus gabaliem pa upi peld grozi ar mirušiem zīdaiņiem. Pēc viņa pavēles netālu no Vatikāna tika uzbūvēta īpaša vieta ar rotējošu platformu sienā, kur sieviete, neviena nepamanīta, varēja atstāt savu mazuli. Drīz Itālijā šādas vietas bija pie katras baznīcas.
Mūsdienās vietas, kur atstāt jaundzimušos, ir daudzās valstīs - Itālijā, Ungārijā, Dienvidāfrikā, Vācijā, Beļģijā, Čehijā, Austrijā, Šveicē, Slovākijā, Japānā. «Grūti nosaukt valsti, kurā nebūtu mehānisma, kas ļautu saglabāt bērna dzīvību,» saka Laura Zvirbule. Vācijā pirmā kapsula bērnu dzīvības glābšanai, tā dēvētā babyklappe, tika uzstādīta 2000. gadā Hamburgā pēc tam, kad centrālā parka miskastē tika atrasti miruši dvīņi. Kopš laika, kad Vācijā ir izveidoti 75 identiski inkubatori, atkritumos atrasto mirušo zīdaiņu skaits valstī ir ievērojami samazinājies. Pārņemot Latvijas glābējsilīšu pieredzi, arī vairākās Krievijas pilsētās ir uzstādīti baby box analogi ar cerīgu nosaukumu колыбель надежды*. «Krievijā ir daudz apgabalu ar atšķirīgu kārtību, tāpēc ne visur ir baby box. Krievijā cīnās par to, lai atstātie bērni nonāktu ģimenēs, nevis bērnunamos, kā bijis līdz šim,» stāsta eksperte.