Ja hipoglikēmijas pazīmes turpina pastiprināties, noteikti jāzvana neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam – 113!
Gadījumos, kad hipoglikēmija pārsteidz uz ielas, sabiedriskajā transportā vai jebkur citur ārpus mājas un nav iespējams pārbaudīt glikozes līmeni asinīs, galvenais ir apēst viegli asimilējamos jeb tā sauktos ātros ogļhidrātus.
Kad hipoglikēmijas pazīmes pārgājušas, noteikti jāapēd kaut nedaudz komplekso ogļhidrātu, piemēram, pusšķēlīti maizes.
Ja kas tāds noticis ar tavu mammu, omīti vai kādam citam radiniekam vai nejaušam garāmgājējam, kuram esat palīdzējuši, nesatraucieties, ka pēc ogļhidrātu uzņemšanas hipoglikēmijas pazīmes neizzūd uzreiz. Tas notiks pakāpeniski, taču būs redzams, ka cilvēks ar diabētu sāk justies arvien labāk.
Vieglas hipoglikēmijas gadījumā parasti cilvēks pats tiek galā, jo lielākoties cukura diabēta pacients somiņā vai kabatā būs ielicis kādu konfekti, cukurgraudiņu vai viņam izrakstīto medikamentu problēmas novēršanai. Grūtāk ir tad, ja hipoglikēmijas simptomi ir izteiktāki un mainās – cilvēks ir apjucis un neadekvāts, viņam var būt redzes traucējumi. Ja ko tādu redzi, nepaej garām un centies palīdzēt. Savukārt gadījumos, kad redzi bezsamaņā gulošu cilvēku, uzreiz zvani ātrajai palīdzībai. Smagu hipoglikēmiju spēj novērst tikai mediķi.
Kāpēc rodas hipoglikēmija?
Cukura līmeņa strauju krišanos asinīs var izraisīt gan medikamenti, arī speciālie cukura diabēta ārstēšanai paredzētie, īpaši, ja nepareizi izvēlēta medikamentu deva, gan arī paša cilvēka neapdomīga rīcība, piemēram, nepaēstas brokastis vai pusdienas, alkohola lietošana, neuzņemot ogļhidrātus, pārlieku liela fiziskā slodze, nesamazinot insulīna devu vai nepalielinot ogļhidrātu uzņemšanu.