Šodienas redaktors:
Marina Latiševa

Gūti pierādījumi par kara noziegumiem Krievijas un Gruzijas konfliktā (135)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Reuters/Scanpix

Starptautiskās krimināltiesas (SKT) prokurore Fatu Bensuda otrdien paziņojusi, ka viņai ir pierādījumi par kara noziegumu pastrādāšanu Krievijas un Gruzijas 2008.gada kara laikā.

Pierādījumi liecina, ka Dienvidosetijas spēki nogalinājuši 113 etniskos gruzīnu civiliedzīvotājus un ka abas puses nogalinājušas miera uzturētājus, paziņoja Bensuda.

Arī Krievijas spēki, iespējams, nogalinājuši civiliedzīvotājus, viņa piebilda.

Piecu dienu ilgais karš sākās 2008.gada 7.augusta vēlā vakarā, kad Gruzijas spēki pēc vardarbības vairāku dienu garumā sāka uzbrukumu Dienvidosetijai un aplenca separātiskā reģiona galvaspilsētu, kas naktī tika pakļauta spēcīgai artilērijas apšaudei un uzlidojumiem.

Krievija, lai aizstāvētu «savus pilsoņus», sāka tūlītēju un nežēlīgu pretuzbrukumu, padzenot gruzīnu spēkus no Dienvidosetijas un kopā ar osetīnu kaujiniekiem iebrūkot dziļi Gruzijas teritorijā, kā arī veicot uzlidojumus Tbilisi pierobežā, Gori un Poti pilsētās un to apkārtnē.

Karadarbību piecas dienas vēlāk apturēja ar Eiropas Savienības starpniecību panāktais pamiers.

Tiek uzskatīts, ka konfliktā dzīvību zaudēja vairāki simti cilvēku un aptuveni 120 000 bija spiesti pamest savas mājas.

Bensuda paziņoja, ka veiks izmeklēšanu par iespējamiem kara noziegumiem šajā konfliktā.

SKT paziņojumā teikts, ka, spriežot pēc pierādījumiem, šāviņi no Dienvidosetijas pozīcijām nogalinājuši divus gruzīnu miera uzturētājus, bet Gruzijas spēki nogalinājuši desmit krievu miera uzturētājus un iznīcinājuši medicīnas iestādi.

Prokurori paziņoja, ka gūti pierādījumi par 18 500 cilvēku padzīšanu no mājām un «piespiedu pārvietošanas kampaņu», ko veica Dienvidosetijas varasiestādes.

Pierādījumi liecina, ka gruzīnu skaits konflikta zonā samazinājās par vismaz 75%.

SKT paziņoja, ka Bensuda lūgusi tiesnešiem atļauju veikt izmeklēšanu, jo Gruzijas izmeklēšana par savu spēku pastrādātajiem noziegumiem acīmredzot nedod rezultātus.

Tiesnešiem tagad jāizlemj, vai atļaut pilnu izmeklēšanu, riskējot vēl vairāk saasināt Krievijas un Rietumu attiecības.

Krievija nav SKT locekle.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu