Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Smēķēšana un likums. Jāzina katram smēķētājam un nesmēķētājam! (260)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Tiesības un pienākumi ir ikvienam no mums dažādās dzīves jomās, arī par smēķēšanu. Nereti var šķist, ka ar likumu noteiktās normas ierobežo tik ļoti, ka gribas protestēt un neievērot tās.  Tomēr ir tik būtiski atkāpties no domas tikai par savu labsajūtu, un izprast, kālab šādas normas ir pieņemtas – lai pasargātu veselību un pat dzīvību. Jebkura situācija, kad nesmēķētājs ir spiests ieelpot tabakas izstrādājumu dūmus, ir uzskatāma par pasīvo smēķēšanu un tā ietekmē veselību! Vēl reizi atgādinām jau zināmo – cigarešu dūmi satur vairāk nekā 4000 ķīmisko vielu, no kurām 250 ir kaitīgas veselībai un vairāk nekā 50 no tām izraisa vēzi.

Smēķētāju pienākumi un tiesības

Smēķētājiem ir tiesības smēķēt, tomēr, ņemot vērā, ka cigarešu dūmu negatīvā ietekme uz blakusesošu cilvēku veselību ir neapstrīdama, smēķētājam ir jāapzinās un jāievēro ar likumu noteikti pienākumi.

«Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu»

«Bērnu tiesību aizsardzības likums»

Jūs atrodaties sabiedriskā vietā. Aizliegts smēķēt sabiedriskā transporta pieturvietu nojumēs un uz peroniem. Sporta un citu publisku pasākumu laikā nedrīkst smēķēt stadionos un citās norobežotās teritorijās, izņemot vietas, kas speciāli ierādītas smēķēšanai. Aizliegts smēķēt parkos, skvēros un peldvietās, izņemot vietas, kas speciāli ierādītas smēķēšanai.

Jūs esat transporta līdzeklī. Aizliegts smēķēt sabiedriskā transporta līdzekļos un taksometros, izņemot tālsatiksmes vilcienus un kuģus, kuros var būt telpas, kas paredzētas smēķētājiem. Respektējot savus līdzcilvēkus un viņu veselību, ieteicams nesmēķēt automašīnā.

Jūs esat mājās un vēlaties smēķēt. Jūs varat doties laukā, lai nekaitētu ģimenes locekļiem. Aizliegts smēķēt daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kāpņu telpās, gaiteņos un citās koplietošanas telpās, arī uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkoniem un lodžijām, ja kāds no mājas iedzīvotājiem pret to pamatoti iebilst.

Smēķētājam ir pienākums noskaidrot, kādi noteikumi attiecas uz katru sabiedrisko ēku, kurā viņš atrodas, lai nekaitētu ar tabakas dūmiem citiem un nepārkāptu likumu. Visstingrākais aizliegums skar vietas, kurās mācās un uzturas bērni. Aizliegts smēķēt izglītības un audzināšanas iestāžu telpās un šo iestāžu lietošanā esošajās teritorijās. Nedrīkst smēķēt arī ārstniecības iestādēs, sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijās, bet ir jāraugās, vai ir speciālas norādes par vietām, kur atļauts smēķēt.

Likums «Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu» nosaka, ka aizliegts smēķēt publiskā vietā citas personas klātbūtnē, ja cita persona pret to iebilst.

«Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu»

Nesmēķētāja pienākumi un tiesības

Jums ir tiesības aizrādīt jebkuram, kurš jūsu tuvumā smēķē, un lūgt pārtraukt smēķēšanu vai paiet tālāk. Likums paredz, ka smēķētājam jārespektē jūsu vēlme elpot tīru gaisu.

Darbiniekam, kurš nesmēķē, ir tiesības atteikties strādāt darba telpā, kur citi smēķē. Darba devēja pienākums ir nodrošināt darbiniekam nesmēķētājam ar tabakas dūmiem nepiesārņotu darba telpu. Darba devējam ir tiesības prasīt, lai darbavietā un darba laikā darbinieki nesmēķētu.

Darba likuma 7.pants paredz, ka ikvienam ir vienlīdzīgas tiesības uz darbu, taisnīgiem, drošiem un veselībai nekaitīgiem darba apstākļiem.

Ja esat kopā ar bērnu, jums ir tiesības atteikties uzturēties telpās, kurās kāds ir smēķējis, arī piesmēķētā automašīnā. Jums ir tiesības prasīt nesmēķēt jūs bērna klātbūtnē.

«Bērnu tiesību aizsardzības likuma»

www.facebook.com/pasivasmekesana

Raksts sagatavots Veselības ministrijas (VM) un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) kampaņas «Izvairies no smēķētāja!» ietvaros.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu