Cilvēktiesības un preses brīvība vēl zemākā vērtē ir Azerbaidžānā. Starptautiskā analītikā centra «Region» priekšsēdētājs Razi Nurulajevs stāsta, ka Azerbaidžānas valdība revolūcijā Ukrainā vaino Eiropas Savienības institūcijas un starptautiskās nevalstiskās organizācijas. Tādēļ tagad Azerbaidžānā aizliegts ārvalstu finansējums nevalstiskām organizācijām.
Vairāki samita dalībnieki no Azerbaidžānas nerunāja kameras priekšā un neuzstājās diskusijās, atzīstot, ka delegācijas sastāvā ir cilvēki no drošības iestādēm, kas vērsīs represijas viņu uzskatu dēļ.
Azerbaidžānai politiska tuvināšanās ar Eiropas Savienību ir vajadzīga vismazāk, tai turību nodrošina gāze un nafta. Neizskatās arī, ka Brisele var līdzēt atrisināt Kalnu-Karabahas konfliktu ar Armēniju.
Armēnija bez Krievijas aizsardzības nevar noturēt Kalnu-Karabahu. Ne bez Krievijas spiediena, Armēnija 2013.gadā pievienojās Eirāzijas Ekonomiskajai savienībai, par spīti tam, ka tās lielākais tirdzniecības partneris ir Eiropas Savienība.
«Tā bija Krievijas rīcība, lai iznīcinātu Armēnijas un Eiropas Savienības attiecības. Tagad, kad Armēnija ir piespiesta pievienoties Eirāzijas Savienībai, mēs nesagaidām tiešu Krievijas spiedienu,» saka Reģionālo studiju centra direktors Ričards Giragosjans.
Salīdzinot ar Baltkrieviju, Azerbaidžānu un Armēniju, mērķtiecīgi Eiropas Savienībai tuvojas Moldova, Gruzija un Ukraina. Nākamgad stājas spēkā līgums par Ukrainas pievienošanos brīvās tirdzniecības zonai, taču bezvīzu režīmu Ukraina un Gruzija Rīgā vēl nepanāca, par ko īpaši vīlušies ir gruzīni.
«Pēc pēdējās domu aptaujas mums ir parādījies 31% piekritēju Eirāzijas Savienībai. Tam ir savi iemesli - pirmkārt, post-padomju valstīs ļoti spēcīgi strādā Krievijas propaganda un Krievija nesamierināsies ar šo valstu demokrātisku attīstību. Otrs – tas, ka ES nespēja aizstāvēt no Krievijas Ukrainu, tas arī ietekmēja Gruzijas iedzīvotāju viedokļus,» stāsta Nato Bahiašvili, Ģeopolitisko studiju starptautiskā centra priekšsēdētāja.