Ziedēšana – jau no februāra
Siltās ziemās, kādas vērojamas pēdējos gadus, ziedputekšņi nepatīkamas sajūtas var sākt raisīt jau februārī, marta sākumā, kad sāk ziedēt alkšņi un lazdas. Taču šo koku putekšņi ir vājāki alergēni nekā bērzam, kas sāk ziedēt aprīļa otrajā pusē un ir pats niknākais alerģiju izraisītājs līdz pat jūnija sākumam. Arī citi koki kā vītols, papele, goba, vīksna, osis, skābardis, egle, kastaņa un ozols var raisīt alerģiskas reakcijas, tomēr bērzu nepārspēj neviens. Kad koki saplaukuši, vasaras mēnešos alerģiju stafeti tālāk nes graudzāļu ziedēšana - timotiņš, kamolzāle, auzene, skarene, smilga, bet augustā un septembrī – ceļmallapa, balandas, skābenes un vērmeles. Augu ziedēšanas kalendāram var ērti sekot www.zied.lv .
Ziedēšanai var sagatavoties laikus
Ja zināms, ka gadu no gada pavasaros cilvēks saaukstējas, ir aplami nemeklēt ārsta palīdzību un mēģināt tikt galā pašam. Visi lietojam modernās tehnoloģijas – datorus, viedtālruņus u.c., un tāpat arī mūsdienu medicīna alerģijas slimniekiem spēj piedāvāt modernus, ātrus un efektīvus risinājumus. Piemēram, pret acu asarošanu nevajadzētu lietot novecojušus pirmās paaudzes antihistamīna līdzekļus, kas rada miegainību un noteikti neuzlabo dzīves kvalitāti.
Apmeklējot alergologu, ārsts ar testu un analīžu palīdzību palīdzēs noskaidrot, kurš alergēns tieši izraisa saasinājumu, kas ļaus laikus sagatavoties ziedēšanas sezonai. Piemēram, ja alerģiskās iesnas un elpas trūkums ik gadu sākas aprīļa beigās, kad zied bērzi, jau aprīļa vidū var sākt lietot inhalējamos kortikosteroīdus, kas pasargās gļotādas no iekaisuma veidošanās. Tas ļaus ne tikai izvairīties no slimības saasinājuma, bet arī lietot mazākas medikamentu devas un ātrāk likvidēt problēmu nekā tad, ja alerģija vai uz tās fona attīstījusies astmas epizode jāārstē novēloti tās kulminācijas brīdī.