«Līdz šai situācijai, mēs saskārāmies ar to, ka šī «aisberga neredzamā daļa» ir milzīga – sākot jau ar ģimeni. Protams, runājot par šiem noziegumiem, tie ir izteikti krimināli, taču tie noziegumi, kas notiek ģimenē, ir ļoti nepatīkami,» skaidro Ķuzis.
Ķuzis stāsta, ka katru gadu tiek notiesāts zināms skaits cilvēku, kurus atzīst par nepieskaitāmiem un sociāli bīstamiem. Viņiem tiek nozīmēti medicīniska rakstura piespiedu līdzekļi, un tos varētu uzskatīt par alternatīvu cietumam. Tādā gadījumā noziedzniekiem tiek nozīmēta ārstēšanās ambulatorās vai slēgta tipa slimnīcās.
«Viņi ir ārsta uzraudzībā, un, ja ir kāda saistība ar konkrēto krimināllietu, tad mēs saņemam informāciju par šiem noziedzniekiem. Taču jā – šādi cilvēki brīvībā ir, viņi atrodas ārstu uzraudzībā. Ja viņi paliek bez medicīniskās aprūpes, tas var slikti beigties,» saka policijas priekšnieks.
Jautāts, cik ilgi meklēšanā bijusi kāda persona, līdz tā notverta, Ķuzis norāda, «policijas lietvedībā vēl ir lietas, kas ir no pagājušā gadsimta 70.-tajiem gadiem, un tajās pastrādāti sevišķi smagi noziegumi.».
Cilvēkiem, sastopoties ar bīstamu noziedznieku, ir jāņem vērā tas, ka noziedznieks ir agresīvs, iespējams, bruņots cilvēks, kurš ir tendēts uz agresiju.
«Nekādā gadījumā nedrīkst iesaistīties cīņās. Ja ir redzams, ka šo cilvēku meklē policija, vai arī viņš ir pastrādājis kādu noziegumu, par to ir jāziņo policijai iespējami ātrākā laikā. Var jau sekot un ziņot, kur viņš aiziet, ar ko viņš aizbrauc. Bet iet un aizturēt – tas ir pārāk riskanti,» uzsver Ķuzis.
Policijas priekšnieks saka, ka aizturēt var tikai speciāli apmācīti cilvēki, tie var būt arī, piemēram, apsargi, bet vislabāk tomēr to veiks policija. Ja ir A kategorijas izsaukums, policija vēlākais 15 – 20 minūšu laikā ieradīsies jebkurā vietā visā Latvijā.