Kontracepcijas izvēli 20 līdz 30 gados galvenokārt nosaka tās efektivitāte (55%), pēc tam seko tās lietošanas ērtums (41%) un pašsajūta (43%). Neskatoties uz to, lielāko popularitāti vecumā no 20 līdz 30 gadiem gūst tādu kontracepcijas metožu izmantošana kā prezervatīvi (44%) un pārtrauktais dzimumakts (28%). Lai gan šajā vecuma grupā vērojama visaugstākā seksuālā aktivitāte (74 % ir regulāra dzimumdzīve vismaz reizi nedēļā), trešais populārākais kontracepcijas veids, ko izmanto 13% sieviešu, ir orālā kontracepcija. Ilgdarbīgas kontracepcijas metodes izvēlas vien 6% Latvijas sieviešu. Turklāt vecumā no 20 līdz 30 gadiem šis rādītājs ir trīsreiz zemāks – tikai 2 % pielieto ilgdarbīgas kontracepcijas metodes.
«Šie cipari ieskicē tendenci izmantot ātras, nereti mazāk efektīvas vai riskantākas kontraceptīvās metodes. Dažiem nepatīk plānot, daži nevēlas pamēģināt inovatīvās un drošas metodes, aizbildinoties ar bailēm par potenciālām blakusparādībām. Tāpat jāatgādina, ka var kombinēt vairākas izsargāšanās metodes, lai paaugstinātu kontraceptīvo drošību,» datus komentē Latvijas Universitātes profesore, praktizējoša ginekoloģe Dr. Ilze Vīberga
Pēc ginekoloģes Guntas Frīdenbergas novērojumiem ilgdarbīgas kontracepcijas popularitātes zemais rādītājs daļēji pamatojams ar to, ka mūsdienu sieviešu vidū joprojām izplatīti vairāki aplami priekšstati par tās ietekmi. Biežākās šaubas ir saistītas ar potenciālo svara pieaugumu, ietekmi uz auglību, iespējamu mēnešreižu pazušanu, nopietna iekaisuma draudiem un ilgdarbīgas izsargāšanās metodes varētu būt pārāk dārgas. Ginekologa pienākums ir izskaidrot ikvienas kontracepcijas metodes ietekmi un lietošanas praktisko pusi. Tādēļ svarīgi savas individuālas kontracepcijas metodes izvēlē vispirms konsultēties ar savu ārstu.