Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Jauns gads, jaunas apņemšanās: Kā atmest smēķēšanu? (34)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: PantherMedia/Scanpix

Neskaitāmi daudz cilvēku visā pasaulē jauno gadu uzsāk, apņemoties atbrīvoties no veselībai tik kaitīgās smēķēšanas atkarības. Ja arī Tu šogad esi nolēmis atbrīvoties no smēķēšanas atkarības, lasi «BENU Aptieka» farmaceita Vitālija Mitrohina padomus par metodēm un palīglīdzekļiem, kuri palīdzēs gūt atbalstu, atmetot smēķēšanu.

Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda, ka vairāk nekā trešā daļa 15-64 gadus veco Latvijas iedzīvotāju ir smēķētāji, kas ir ceturtais augstākais smēķējošo skaits Eiropas Savienībā. Turklāt vidēji latviešu smēķētājs dienā izpīpē vairāk nekā pusi paciņas jeb 13,1 cigareti dienā. No visiem smēķētājiem vidēji 40% vismaz reizi gadā cenšas atbrīvoties no smēķēšanas atkarības, taču tikai nelielai daļai to izdodas īstenot uz visu atlikušo dzīvi.

Kā skaidro Vitālijs Mitrohins, nikotīns ir viena no visātrāk un spēcīgāk atkarību izraisošajām vielām – atkarība no nikotīna veidojas jau pēc dažām izsmēķētām cigaretēm. Simptomi, kuri sastopami, atmetot smēķēšanu, ir nomākts garastāvoklis, nervozitāte, aizkaitināmība un grūtības koncentrēties, miega traucējumi, galvassāpes, kā arī palielināta apetīte vai ķermeņa masas palielināšanās.

Lai gan pirmajās dienās pēc smēķēšanas pārtraukšanas kaislīgiem smēķētājiem šie simptomi un tieksme pēc nikotīna var būt izjūtami gana spēcīgi, fiziskā atkarība līdz ar tiem izzūd. Tomēr atgriezties pie smēķēšanas liek psiholoģiskā atkarība. Tāpēc, lai smēķēšanas atmešana izdotos, vēlams šo procesu pārdomāt un ievērot noteiktus soļus. Smēķēšanas atmešanā ļoti liela loma ir arī paša cilvēka gribasspēkam, taču procesu ievērojami var atvieglot dažādu palīglīdzekļu izmantošana.

Nikotīna aizstājterapija

Kā stāsta farmaceits Vitālijs Mitrohins, smēķētājiem, kuri vēlas atbrīvoties no nikotīna atkarības, ir pieejama arī farmakoloģiska ārstēšanās. Lielākā daļa līdzekļu smēķēšanas atmešanai balstīti uz nikotīna aizvietošanas terapiju. Kā konstatēts klīniskajos pētījumos, nikotīna aizstājterapijas līdzekļi ir lietderīgi, jo smēķētājam var palīdzēt atturēties no smēķēšanas vai cīnīties ar smēķēšanas ieradumiem, mazinot pārtraukšanas simptomus. Arī Latvijas aptiekās pieejami dažādi nikotīna aizstājterapijas līdzekļi, piemēram, košļājamās gumijas un transdermālie plāksteri.

Viens no populārākajiem nikotīna aizstājējiem ir nikotīna košļājamā gumija. Lietojot košļājamo gumiju, nikotīns uzsūcas mutes gļotādā un caur to nonāk asinīs. Visbiežāk 2 miligramu košļājamā gumija var izdalīt 1,4 miligramus nikotīna, taču tā izdalīšanās atkarīga no košļāšanas ilguma. Tomēr, tā kā šis nikotīns vispirms nonāk cilvēka aknās, nikotīna koncentrācijas palielināšanās organismā nav tik strauja kā smēķēšanas laikā.

Nikotīna košļājamā gumija var būt noderīga gan tiem, kas vēlas samazināt simptomus, kurus izraisa smēķēšanas atmešana, gan arī tiem, kas vēlas pakāpeniski samazināt izsmēķēto cigarešu daudzumu. Tādam pašam mērķim var kalpot arī nikotīnu saturošie transdermālie plāksteri. Atkarībā no smēķētāju atkarības stipruma (augsta atkarība – virs 20 cigaretēm dienā) ir pieejami dažādu nikotīna daudzumu saturoši plāksteri ar devām - 10-25 miligrami, kas lietojami, pakāpeniski izvēloties plāksteri ar mazāku nikotīna saturu. Plāksteris ir lietojams vienu reizi dienā un piemērots tiem, kas smēķē regulāri, jo mazina vēlmi pēc nikotīna un tā trūkuma radītos simptomus. Plāksteris ik rītu jāuzlīmē uz ādas, bet vakarā jānoņem.

Plāksteris satur farmaceitisko nikotīnu, kas caur ādu iesūcas organismā. Tas organismā iesūcas aptuveni 16 stundu laikā, tāpēc jārēķinās, ka pirmajā lietošanas dienā efekts var nebūt jūtams. Atšķirībā no košļājamās gumijas, kuru lietojot atļauts arī smēķēt, lietojot plāksteri, smēķēšana ir aizliegta.

Smēķēšanas atmešanu var atvieglot arī ar aktīvo vielu citizīnu saturošiem tablešu medikamentiem. Šie medikamenti pieejami tikai ar ārsta recepti. Citizīna darbības mehānisms ir līdzīgs kā nikotīnam, kura rezultātā pakāpeniski var sasniegt smēķēšanas pārtraukšanu, vienlaicīgi novēršot abstinences fenomena attīstīšanos. Preparāti parasti jālieto 25 dienas, un smēķēšana jāatmet piektajā dienā pēc ārstēšanās uzsākšanas. Turklāt arī pēc šī terapeitiskā kursa pacientam ir jāizrāda griba un nedrīkst atļauties izsmēķēt nevienu cigareti.

Papildu soļi organisma attīrīšanai

Pārtraucot smēķēšanu, pēc dažām dienām smēķētājiem visticamāk parādīsies mitrs klepus, kas liecina par plaušu attīrīšanos. Šo procesu var arī paātrināt, lietojot atkrēpošanas līdzekļus, kas veicinās gļotu izvadīšanu un bronhu attīrīšanos. Tomēr šis solis nav obligāts, un laika gaitā plaušu stāvoklis normalizēsies.

«Tā kā citi pacienti, atmetot smēķēšanu, kā būtiskāko problēmu izjūt stresu un nemieru, šie cilvēki var lietot vieglus nomierinošus līdzekļus gan dienai, gan naktij atkarībā no tā, kad stress rada vislielāko risku padoties smēķēšanas vilinājumam. Tomēr vislabāk stresa mazināšanai līdzēs fiziskas aktivitātes, kas turklāt arī veicinās elpošanu un līdz ar to arī plaušu attīrīšanos. Tāpat svarīgs ir gribasspēks, gribasspēks un vēlreiz gribasspēks,» atgādina «BENU Aptieka» farmaceits Vitālijs Mitrohins.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu