Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis

Godmanis «Citadeles» pārdošanas sakarā min «divas bēdīgas lietas» (186)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Edijs Pālens/LETA

Valstij piederošās bankas «Citadeles» akciju pārdošanas cena ir bēdīga, turklāt darījumam nav izvēlēts pareizais investors, piektdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā «Rīta Panorāma» teica ekspremjers Ivars Godmanis.

«Gribu pateikt uzreiz - no šī brīža, kad banka ir pārdota, es vairs negribu atbildēt uz jautājumiem, kāpēc mēs neesam atguvuši visu naudu atpakaļ, ko mēs savā laikā ka valdība ieguldījām vienā no lielākajām bankām, lai glābtu savu finanšu sistēmu. Tas plāns bija tomēr to naudu atgūt atpakaļ, gan caur «Revertu», gan izdevīgi pārdodot par pietiekoši lielu naudu «Citadeli»,» teica ekspremjers.

Godmanis pauda neizpratni par steidzīgo bankas pārdošanu un darījuma summu. «Nezinu, kādēļ valdība pārdeva banku ar tādu spiedienu, jo pat Privatizācijas aģentūra atkāpās. Kāpēc atkāpās, arī līdz galam nevar saprast? Acīmredzot, tie ir tādi argumenti, kas ir zināmi valdībai un valdības vadītājai un tie, no viņu viedokļa, laikam ir pietiekami svarīgi,» teica Godmanis.

Viņš arī norādīja, ka darījumam par labu nenāk līguma nosacījumu slepenība. «Ir divas lietas, kas ir bēdīgas. Tā summa ir par mazu, viennozīmīgi. Bet summa vienmēr saistās no tā, ko piedāvā. Jūs jau varat teikt, ka banka maksā vismaz desmit gadu peļņu. Ja kāds piedāvā mazāk, tad ir divas iespējas - nepārdot un gaidīt labākus laikus, vai pārdot par to, cik dod. Te izvēlēts otrs variants,» atzina ekspremjers.

Tāpat Godmanis kritizēja investora izvēli. «Kas attiecas uz otru ne pārāk labo momentu- daudz vieglāk un mierīgāk būtu, ja to banku būtu nopirkusi kāda liela Eiropas banka, kas strādājusi ilgi, kam ir filiāles un kura nevar pazust. Tagad mums tikai atliek gaidīt, kas ar to banku notiks - vai tur tā attīstība būs un, kas to banku beigu beigās iegādāsies. Tas viss rada zinamu neskaidrību,» teica Godmanis.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka Privatizācijas aģentūras jaunieceltā valde trešdien, 5.novembrī, parakstīja līgumu par valstij piederošo bankas «Citadele» akciju pārdošanu 12 starptautisku investoru grupai un «Ripplewood Advisors LLC» par 74 miljoniem eiro.

Atbilstoši darījuma nosacījumiem jaunie bankas investori un līdzšinējais akcionārs Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) palielinās bankas «Citadele» kapitālu par 10 miljoniem eiro. «Darījums noslēgsies 2015.gada pirmajā ceturksnī, kad tiks saņemts atbilstošu uzraudzības iestāžu apstiprinājums. Pārdošanas cena var mainīties atkarībā no bankas darbības rādītājiem līdz 2014.gada beigām, salīdzinot ar plānotajiem rādītājiem. Tāpēc galīgā cena tiks noteikta 2015.gada pirmajā ceturksnī. Visi ieguvumi no iespējamās cenas korekcijas tiks ieguldīti bankas kapitālā. Pēc darījuma noslēgšanas «Ripplewood» piederēs 22,4% akciju, bet pārējiem investoriem 52,6% bankas akciju,» informēja PA.

Banka «Citadele» dibināta 2010.gada 30.jūnijā, bet patstāvīgu darbību sāka 2010.gada 1.augustā, kad beidzās «Parex bankas» operacionālās sadalīšanas process. Valdība 2010.gada martā pieņēma lēmumu par «Parex bankas» restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no «Parex bankas» tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka – «Citadele», bet «Parex banka» sāka darbību kā risinājumu banka, vienlaicīgi pārtraucot sniegt klasiskos banku pakalpojumus.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu