Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

TOP10 lietas, ko personāla atlases speciālists tev nepasaka (14)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: PantherMedia/Scanpix

«Saskarsmē mēs daudzas lietas vērtējam, bet, izrādot empātiju pret otru cilvēku, vienkārši nepasakām. Tā ir arī ar personāla atlases speciālistiem, kuri intervijas laikā vērtē ne tikai to, kā atbildi uz jautājumiem, bet arī to, kā izskaties, uzvedies un kādas personības īpašības iezīmējas. Nereti pēc darba intervijām šķiet, ka viss ir kārtībā un tā noritējusi veiksmīgi, tomēr atlases speciālists ir citās domās. Viņš vienmēr izvērtēs katru sīkumu, tāpēc pirms intervijām arī pašam būtu jāpievērš uzmanība katrai niansei, sākot ar izturēšanos un beidzot ar apģērbu» stāsta speciālistu darba portāla «Cvmarket.lv» mārketinga menedžere Inga Daliba.

1.Pievērs uzmanību savam apģērbam

Protams, ne katrs var būt modes dizaineris, kas spēj atrast perfektu apģērbu jebkurā situācijā, tomēr, sekojot etiķetes pamatprincipiem, viss būs atrisināts. Tavs apģērbs, kurā esi ieradies uz interviju, nedrīkst būt par mazu vai apspīlētu. Tāpat izvairies no spilgtām krāsām, pārāk kliedzoša (spilgtas krāsas, puķaini raksti u.tml.) vai vecmodīga apģērba. Vislabāk savu apģērbu piemērot potenciālās darba vietas ģērbšanās etiķetei – ja gatavojies strādāt valsts pārvaldes iestādē, obligāts būtu lietišķais ģērbšanās stils, bet, piemēram, vēlies strādāt ražošanā vai sporta preču veikalā, balta blūze vai uzvalks nebūt nav obligāti priekšnosacījumi, lai atstātu labu iespaidu uz darba devēju.

2.Nepārcenties ar smaržām

Daudzi cilvēki ir ļoti jūtīgi pret smaržām, tāpēc nepārcenties ar parfīmu vai losjonu pēc skūšanās. Tāpat ļoti nepatīkama ir cigarešu dūmu smaka, nemaz nerunājot par alkohola «klātbūtni» izelpā. Svini pēc intervijas, nevis pirms tās!

3. Acu kontakts

Acu kontakta uzturēšanā ir jāatrod zelta vidusceļš - esi mierīgs, nosvērts, uzturi acu kontaktu, bet tajā pašā laikā nehipnotizē savu intervētāju. Jo intervētājs vērtēs, vai uzturi acu kontaktu, vai skatiens nav nervozi lēkājošs vai atkal pārlieku caururbjošs un tu ne mirkli nenovērs uzmanību no sarunu biedra.

4. Rokasspiediens

Arī rokas spiedienam ir nozīme. Tavs rokasspiediens nedrīkst būt pārāk «ļengans», kas liecina par nedrošību. Nepatīkamas sajūtas izraisīs arī sasvīdušas plaukstas, tāpēc, ja tās tomēr ir sasvīdušas, izmanto salveti vai kabatlakatiņu un noslauki tās. Tāpat nesatver atlases speciālista roku kā melnā vēža spīlēs – protams, spēcīgs rokasspiediens ir laba pazīme, bet pārspīlēt gan nevajadzētu.

5. Sarunas stils

Neizmanto žargonismu, parazītvārdus, kā arī centies izvairīties no minstināšanās (hmm, vot, teiksim, īsti nezinu, varbūt u.c.). Tieši šie vārdi ir tie, kas paliek atmiņā visvairāk, liecinot par nedrošību.

6. Neaizmirsti, kurš ir intervētājs

Ikdienā esi pļāpīgs un arī darba intervijā gandrīz nelaid intervētāju pie vārda, nemitīgi bārsties ar «plakaniem» jociņiem un teicieniem no tautas folkloras? Joki ir labi, tomēr katrai lietai ir sava vieta un laiks, kas noteikti nav tikšanās ar personāla atlases speciālistu!

7. Koncentrējies uz sarunu un izrādi interesi

Ikdienišķa dzīves situācija - esi aizgājis tikties ar draugiem vai randiņu, taču šī vakara partneris ir burtiski «telefonā», turklāt regulāri skatās pulkstenī. Par ko tas varētu liecināt? Visbiežāk tas nozīmē, ka partnerim ir neinteresanti un viņš labprātāk darītu ko citu. Ko redz personāla atlases speciālists? To, ka pat sarunai tu nespēj veltīt pilnu uzmanību vai arī intervija nešķiet svarīga, līdz ar to darbā būsi tāds pats...

8. Iespēju robežās sasveicinies ar visiem

Tipiska kļūda - ienākot birojā, kur atrodas citi darbinieki, sasveicinies tikai ar personāla speciālistu, bet pārējiem paej garām, pat neievērojot viņus. Protams, nav nepieciešams skriet katram darbiniekam klāt un spiest roku, taču pārlaist telpai acu skatienu un, ja kāds ir pievērsis uzmanību tev, pasveicināt nenāktu par ļaunu! Tas būs gan pieklājīgi, gan radīs labāku iespaidu un izveidos nepiespiestāku atmosfēru.

9. Ievēro mēra sajūtu

Sarunas laikā tu ne tikai izdzer laipni piedāvāto ūdeni, glāzi sulas, divas tasītes baltas kafijas ar cukuru, bet pilnībā iztukšo arī lielo cepumu trauku, kas atrodas uz galda tikšanās telpā? Izsalkums nav laba lieta, bet esi ieturēts! Tas, ka piedāvā, nenozīmē to, ka to visu vajadzētu apēst vai izdzert.

10. Laiks pēc intervijas

Pēc intervijas, atbildot uz atlases speciālista zvanu, neatbildi ar pilnu muti, ēdot vai kaut ko košļājot. Tas, ka intervija ir beigusies, un tagad esi atgriezies savā komforta zonā, nenozīmē, ka tevi pārstājuši vērtēt!

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu