Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Pirmizrādi piedzīvo projekta «Šengenas zonas spožums un posts» izrāde (1)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

1.oktobrī pirmizrāde «Noķert RABIT» vācu režisora Juliana Hetzela režijā. Izrāde «Noķert RABIT» ir pirmā četru viesrežisoru izrāžu ciklā «Šengenas zonas spožums un posts», kas top Latvijas Nacionālajā teātrī sadarbībā ar nodibinājumu «Rīga 2014».

Izrāde «Noķert RABIT» ir par robežām gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Par robežu apzināšanos visdažādākajos to izpausmes veidos. Par reālām robežām un tām, ko veido katrs cilvēks pats. Kas notiek, ja esam spiesti šīs robežas nojaukt? Ko nozīmē novērot, un ko nozīmē būt tam, kurš tiek novērots?

«Julianu Hetzelu es pirmo reizi ieraudzīju starptautiskajā projektā Citylab. Viņš ir ļoti interesanti domājošs mākslinieks. Viņš vienmēr ir pratis sevi aizraujoši prezentēt, katru prezentāciju pārvēršot performancē. Viņš brīnišķīgi māk spēlēties ar to, kas ir teātris, un kurā brīdī tas vairs nav teātris. Un kaut kas, ko mēs domājam, ka tas nav teātris, kļūst par teātri» – stāsta projekta kurators Nacionālā teātra režisors Valters Sīlis.

Izrādei «Noķert RABIT» režisors Julians Hetzels ir izvēlējies multimediālu formu, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas. Daļa izrādes darbības tiek filmēta ar lidmodelim piestiprinātu kameru un pārraidīta uz skatītāja priekšā esošo monitoru. «Šī izrāde nojauc robežu arī starp skatuvi un realitāti, jo mūsu izrādes skatuve ir iela, uz kuras notiek gan iestudētas darbības, gan organiski iekļaujas nejauši garāmgājēji un pilsētas transports» – atzīst izrādes režisors. Izrāde ir inovācija Latvijas teātra dzīves kontekstā, jo tajā izmantotās tehnoloģijas paplašina un transformē pieņemtā teātra robežas.

http://m.lmt.lv

Šāda iespēja jau ir veiksmīgi izmantota LMT tiešraidē translējot Nacionālā teātra izrādi «Mollija saka jā!» no Cēsu mākslas festivāla. Savukārt 29.oktobrī ir paredzēta vēl vienas projekta «Šengenas zonas spožums un posts» izrādes «Republika» tiešā translācija.

«Šengenas spožums un posts» ir Latvijas Nacionālā teātra un «Rīga 2014» kopprojets. Tā ietvaros tiks iestudētas 4 izrādes – «Noķert RABIT» Juliana Hecela (Vācija) režijā, «Spožums un posts» Marsijas Lancas (Portugāle) režijā, «Eiro Vīzija» Vida Bareika (Lietuva) režijā un «Republika»apvienības Kviss búmm bang (Islande) režijā.

Par režisoru

Juliāns Hetzels, dzimis 1981. gadā, Švarcvaldē (DE), pašlaik dzīvo Amsterdamā – uzvedumu sastādītājs, vizuālais mākslinieks un mūziķis. Viņš rada darbus trīs nozarēs: teātris, mūzika un mediju māksla, bieži vien apvinojot politisku dimensiju un dokumentālu pieeju. Viņš mācījās audio-vizuālo komunikāciju Veimāras Bauhausa Universitātē. Viņš ir viens no Leipcigas elektro-pop grupas «Pentatones» dibinātājiem. 2013. gadā viņš pabeidz maģistra studiju programmu DasArts institūtā: mākslinieciska pētniecības laboratorija jaunajiem teātra un izpildītājmākslas veidiem Amsterdamā. Viņa projektus ir iestudējušas un izpildījušas dažādas institūcijas un festivāli Eiropā un ārpus tās (Frascati Amsterdam, Spielart-Festival Minhenē, Festival a/d Werf Utrecht, Deutsches National Theater Weimar, Espacios Revelados Buenos Aires, Theater der Welt Mannheim). Nesen, viņam tika piešķirta «jauno radītāju subsīdija» no FPK (Holandes Skatuves mākslu fonds) un tādēļ viņš ir Utrehtas Pavasara Festivāla mākslinieku rezidencē.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu