Šodienas redaktors:
Marina Latiševa

Vaidere vēršas pie ES komisāra ar steidzamiem jautājumiem (54)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Eiropas Parlamenta deputāte no Latvijas Inese Vaidere trešdien vērsusies pie Eiropas Enerģētikas komisāra Guntera Otingera, prasot saņemt komisāra vērtējumu attiecībā uz nedēļas sākumā Vīnē parakstīto līgumu starp Krievijas gāzes uzņēmumu «Gazprom» un Austrijas uzņēmumu «OMV AG» par «Dienvidu plūsmas» (South Stream) gāzes vada izbūvi no Krievijas uz Eiropas Savienību (ES), portālam «Apollo» pavēstīja deputātes pārstāvis Ģirts Salmgriezis.

«Uzskatu, ka Austrijas rīcība ir vienpusēja un, iespējams, pārkāpj ES iekšējā enerģētikas tirgus izveides principus, tādēļ vēlos uzzināt komisāra nostāju, kura līdz šim ir bijusi visnotaļ nekonkrēta,» uzsver Vaidere, kura ir arī Eiropas Enerģētikas foruma Valdes locekle.

Vaidere uzskata, uzskata, ka minētais līgums palielinās ES enerģētikas atkarību no Krievijas, kura savukārt vairākkārt enerģiju izmantojusi politisku jautājumu risināšanai. Tādēļ deputāte vēlas saņemt Eiropas Komisijas (EK) vērtējumu tam, kā «South Stream» projekts potenciāli ietekmētu enerģijas piegādes stabilitāti ES kopumā. No komisāra viņa sagaida atbildi arī uz jautājumu, vai ES nevajadzētu vairāk orientēties uz gāzes piegādes ceļu diversifikāciju, attīstot, piemēram, Nabuko gāzes vada projektu no Centrālāzijas tā vietā, lai palielinātu atkarību no viena piegādātāja.

Eiropas Parlaments rezolūcijā par iekšējā enerģētikas tirgus funkcionēšanu, paudis stingru atbalstu viedoklim, ka vienīgi pilnvērtīgi funkcionējošs iekšējais tirgus palīdzēs ES paust vienotu viedokli pasaulē, tādēļ Vaidere vēlas uzzināt, vai Polijas priekšlikums visām ES valstīm gāzi no trešo valstu piegādātājiem iepirkt par vienotu cenu saņem EK atbalstu.

«Latvija un citas mazās ES dalībvalstis ir pakļautas riskam, slēdzot divpusējus enerģijas līgumus, īpaši ņemot vērā mūsu šī brīža pilnīgo atkarību no Krievijas. Tādēļ svarīgi, lai EK un dalībvalstis turpinātu iekšējā enerģētikas tirgus izveidi, sevišķi attiecībā uz gāzes piegādi,» skaidro Vaidere.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu