Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis

Ko Lieldienās likt galdā cukura diabēta pacientam? (5)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Evija Trifanova/LETA

Lieldienas ir vieni no ģimenes svētkiem, kad kopīgi krāsojam olas, šūpojamies, nereti palīdzam dārza darbos un piedalāmies pavasara tīrīšanās. Rodas kopības sajūta, un darbi sokas raitāk. Pēc padarītā seko olu kaujas un pulcēšanās pie pusdienu galda. Lieldienu svētku galdā tiek liktas kūpinātas vai žāvētas zivis, šķiņķis, siers, cepetis, pīrāgi u.c. Taču, ko piedāvāt cukura diabēta pacientam?

Jāatceras, ka cukura diabēta pacientam nav būtisku aizliegumu attiecībā uz ēšanu, svarīgi ir ievērot un salāgot porciju lielumu. Tomēr, ja ciemos gaidāms cukura diabēta pacients, kurš ikdienā ietur veselīgu diētu, varam viņu iepriecināt ar īpašu ēdienkarti.

www.MSDpacientiem.lv

Uztura speciāliste Liene Sondore uzsver, ka plānojot ēdienkarti, jāatceras, ka katrs pārtikas produkts satur kalorijas. 1 g olbaltumvielas ir 4 kalorijas, 1 g ogļhidrātu ir 4 kalorijas, bet 1 g tauku 9 kalorijas. Kalorijas nav tikai ūdenim. «Vīriešiem dienas norma ir līdz 2400 kcal, bet sievietēm - 2000 kcal, kas tomēr ir individuāli jāpielāgo katram cilvēkam, apzinoties ikdienas aktivitātes, dzīvesveidu, auguma un svara attiecību,» skaidro L. Sondore.

Olbaltumvielu (OBV) daudzumu, kas jāuzņem dienā, rēķina 1 g uz 1 kg ķermeņa svara. Tie ir aptuveni 60 – 80 g vai 12 – 15% no dienas uzturvērtības.

Tauki (T) sastāda 25 – 30% no dienas uzturvērtības, un tie ir aptuveni 70 g tauku dienā. Jāteic, ka tas ir ļoti individuāli katram cilvēkam, jo, piemēram, sēdoša darba darītājiem tie būtu 70 g, bet fiziski aktīviem cilvēkiem pieļaujams pat līdz 100 – 150 g dienā. Uzņemto tauku daudzumu rēķina atsevišķi vīriešiem, sievietēm, jauniešiem.

Ogļhidrāti (OGĻH) veido 55 – 60% no kopējās dienas uzturvērtības. Tie ir aptuveni 400 – 450 g, tomēr arī šeit var būt atšķirības dzimumos, cilvēka vecumā un ikdienas aktivitātēs.

Maizes vienības (MV) katram cukura diabēta pacientam nosaka ārsts. Parasti diabēta māsiņa apmāca katru pacientu par MV, kā tās aprēķināt un kā pieskaņot insulīnu.

«Ir labi, ja bērnībā tiekam radināti pie regulārām ēdienreizēm – brokastīm, pusdienām, vakariņām, kā arī zinām, ka savs laiks jāvelta otrajām brokastīm un launagam. Mūsdienu straujais dzīves ritms dara savu, jo visu diennakti ir iespējams nobaudīt ēdienu ne tikai kafejnīcās un restorānos, bet arī degvielas uzpildes stacijās. Brīnišķīgi, ja cilvēks var izvēlēties, kad, kur un ko ēst, bet tieši lielais ēdienu klāsts ir iemesls daudzām slimībām un veselības problēmām – sirds asinsvadu saslimšanām, augsta holesterīna līmenim, 2. tipa diabētam, kas jau ir pasaules mēroga epidēmija, aptaukošanās problēmām, kas arī tiek uzskatīta par slimību, locītavu slimībām utml., uzsver L. Sondore.

Lieldienu recepte

Košas pildītas oliņas

5 porcijas. Sagatavošanas laiks – 40 min. Vienā porcijā – OBV- 18. T: 19; OGĻH: 4; Kcal – 258 MV- 0

Nepieciešamās sastāvdaļas:

  • 10 olas ( cieti vārītas)
  • ~ 6 ēdamkarotes Provansas majonēzes
  • šķipsniņa sāls
  • Franču sinepes ( pēc izvēles Krievu)
  • 100 g saldētu zaļo zirnīšu
  • 1 ķiploka daiviņa
  • citrona sula pēc garšas
  • pāris šķipsniņas kurkumas.
  • Dekorēšanai: ķilavas vīna marinādē, zaļumi.

Pagatavošanas gaita:

  1. Cieti vārītas, atdzesētas olas nomizo un ar asu nazi pārgriež uz pusēm.
  2. Sagatavo pildījuma pamatmasu: dzeltenumus uzmanīgi izņem un liek bļodā. Baltumus liek uz plakana šķīvja.
  3. Olu dzeltenumiem pievieno sinepes, šķipsniņu sāls , izspiestu ķiploka daiviņu un majonēzi. Sāk kult. Masai ir jābūt pikantai, krēmīgai. Nepieciešamības gadījumā var pievienot vēl sinepes vai majonēzi.
  4. Saldētus zaļos zirnīšus ieber verdošā ūdenī un minūti vāra. Ūdeni nolej un zirnīšus atdzesē. Zirnīšus liek pie olu masas otras puses, atstājot nedaudz zirņu garnēšanai. Pievieno kurkumu, lai krāsa ir košāka. Visu sablenderē viendabīgā masā. Pagaršo – ja nepieciešams var pievienot vēl sinepes, garšvielas pēc izvēles.
  5. Pilda oliņas. Olu baltumu pusītēs ar tējkaroti liek mazas piciņas no sagatavotās pastas.
  6. Olu pusītes kārto lēzenā traukā un dekorē ar sarkanajiem vai melnajiem sviestmaižu ikriem. Dažām oliņām virsū liek ķilavu vai anšovu filejas.
  7. Pasniedz pārkaisītas ar zaļumiem.

www.MSDpacientiem.lv

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu