Veselības un dabīgas pārtikas kafejnīca «Ekovirtuve» aicina visus interesentus uz sēklu maiņas pasākumu 2014. gada 8.februārī 10:30 «Ekovirtuvē» Bieķensalas ielā 2a. Sēklu maiņas tradīcija pēdējos gados atdzimst visā Eiropā, lai saglabātu sēklu un šķirņu daudzveidību un veicinātu seno šķirņu audzēšanu un izmantošanu, un «Ekovirtuve» to rosina arī Latvijā, kur sēklu maiņas pasākums notiek jau trešo gadu, portālu «Apollo» informēja Sandra Stabinge.
Dārza darbi tuvojas. Aicina mainīties ar sēklām (5)
Pavasara sēklu maiņas pasākumā piedalīsies Līga Lepse, SIA «Pūres dārzkopības pētījumu centrs» vadošā pētniece, kura stāstīs par kvalitatīvu sēklu ievākšanu un atbildēs uz jautājumiem, kā arī citi jau pieredzējuši seno šķirņu audzētāji un sēklu saglabātāji, kuri dalīsies pieredzē. Pasākuma noslēgumā sadziedāšanās kopā ar Inesi Vanagu. Sēklas tiek mainītas un ar tām dalās bez maksas.
Uz sēklu maiņas pasākumu aicināti visi interesenti - gan pieredzējuši, gan iesācēji. Tie, kuriem jau ir sēklas, aicināti ņemt līdzi arī aprakstus un fotogrāfijas.
Kāpēc svarīgi mainīties ar sēklām?
Paaudžu paaudzēm zemnieki un dārznieki ir bijuši sēklu glabātāji un tautas selekcionāri, kuri uzturēja sēklu ģenētisko daudzveidību, atlasot labāko augu sēklas un savstarpēji apmainoties ar sēklām. Sēklu daudzveidība nodrošināja kultūraugu pielāgošanos vietējiem klimatiskiem un augsnes apstākļiem, kā arī nodrošināja daudzveidību pārtikā un uzturvielās.
2008. gadā pasaules Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) atzina, ka 20. gadsimtā ģenētiskā daudzveidība lauksaimniecībā sarukusi par 75%. Arī Eiropā ir izzudušas neskaitāmas vecās šķirnes, kuras iegūtas tautas selekcijas ceļā.
Šobrīd lielākā daļa cilvēces uztura nāk no tikai 12 augu un 14 dzīvnieku šķirnēm. Tik liela paļaušanās uz dažām šķirnēm ir bīstama gan ekoloģiskā, gan ekonomiskā ziņā. Šodien pēc sabiedrisko organizāciju aplēsēm, pasaules desmit lielākajām sēklu firmām pieder 67% no pasaules sēklām (ETC Grupa 2008).
Sēklu maiņas organizatore, «Ekovirtuves» vadītāja Sandra Stabinge saka: «Sēklu maiņas pasākumi atdzīvina dabīgu, mazo audzētāju veiktu selekciju, un palielina mūsu lietoto kultūraugu daudzveidību. Tas veicina bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, dod mums plašāka spektra uzturvielas, un ne ar ko nevar izmērot dārznieka prieku, izaudzējot senu, neparastas šķirnes tomātu vai kartupeli.»