Būtiskākais iemesls novirzīt veselības aprūpei vairāk naudas ir samazināt pacientu līdzmaksājumus un pacientu iemaksas. Salīdzināšanai: diena slimnīcā Igaunijas pacientam izmaksā 1.10 latu, Latvijā– 9.50 latu, operācija slimnīcā Igaunijā pacientam ir par brīvu, Latvijā maksā 30 latu, magnētiskās rezonanses izmeklējums slimnīcā Igaunijā ir par brīvu, Latvijā maksā 20 latus, konvenciālais radioloģiskais izmeklējums slimnīcā Igaunijā ir par brīvu, Latvijā maksā 2 latus. Bez tam Latvijā lielākā daļā izmeklējumiem ir kvotas, kas rada mākslīgas rindas gan uz konvenciālās radioloģijas, gan magnētiskās rezonanses, gan laboratoriskiem izmeklējumiem.
Līdz ar to daudz ielaistu slimību, novēlota vēršanās pie ārsta, daudz šarlatānu un dziednieku apmeklējumi. Latvija nespēj un nevar izkļūt no pēdējām vietām Eiropā vēža diagnostikā un ārstēšanā. Sirds asinsvadu slimību ārstēšanā mums ir uzlabojumi, bet profilakse un savlaicīga diagnostika joprojām mūs atsviež Eiropas reitingu beigās.
Te nu pienācis laiks šajā rakstā pie rokas ievest Ingrīdu Circeni. Vairāk nekā trīsdesmit gadus nostrādājusi par lauku ginekoloģi (un piekopj savu arodu vēl šobaltdien), vadījusi slimnīcu, pazīst visus būtiskākos Latvijas ārstus. Par to, ka veselībai vajag vairāk naudas, viņa saprot tikpat labi kā Slimnīcu biedrības, Ģimenes ārstu asociācijas un Veselības un sociālo darbinieku arodbiedrības līderi. Iespējams, nav īsti vienisprātis ar šo struktūru līderiem jautājumos par jaunu tehnoloģiju iepirkumiem vai darba laiku atsevišķiem dienestiem, bet tie visi, salīdzinoši ar nepietiekamo finansējumu, ir otršķirīgi jautājumi.