Šoruden aprit 25 gadi kopš Latvijas Tautas frontes izveidošanas. Tā ir pirmā nozīmīgā jubileja – gana liela, lai atskatītos ar vērtējošu skatu, un pietiekoši nesena, lai atmiņas būtu vēl dzīvas. Sestdien, 5. oktobrī Rīgā notiks vairāki Latvijas Tautas frontes 25. gadskārtai veltītie pasākumi.
Rīgā atzīmēs Latvijas Tautas frontes dibināšanas 25. gadskārtu (4)
Latvijas Tautas frontes jubilejas dienu plkst. 13.00 ievadīs dievkalpojums Rīgas Domā. Plkst. 14.00 Rīgas Kongresu namā notiks Daiņa Īvāna jaunās grāmatas «Garaspēka zemes atgūšana» atvēršana un Askolda Saulīša dokumentālās filmas «Atmodas antoloģija» pirmizrāde.
Īpašs mirklis būs satikšanās un spēka vārdi plkst. 18.30 pie Brīvības pieminekļa, klausoties tautasdziesmas un Mārtiņa Brauna un Raiņa dziesmu cikla «Daugava» atskaņojumu kora Ave Sol, diriģenta Ulda Kokara un autora sniegumā.
«Dziesmotās revolūcijas kareivji zina, ka ir tādas vēsturiskās situācijas, kurās ar garaspēku var paveikt daudz ko, un patlaban ir ārkārtīgi svarīgi nodot šo pieredzi tālāk. Tāpēc ir svarīgi svinēt jubilejas, jo šajās atceres reizēs mēs nododam tālāk citām paaudzēm savu pieredzi,» stāsta pasākuma idejas autors un režisors Uģis Brikmanis.
Tiešraidi no Brīvības pieminekļa pārraidīs Latvijas Televīzija un Latvijas Radio.
Plkst. 19.30 notiks dokumentālās filmas «Atmodas antoloģija» brīvdabas seanss pie Brīvības pieminekļa.
5. oktobrī VAS Latvijas Pasts izdos Dainas Kauliņas veidotu pastmarku, kas veltīta Latvijas Tautas frontes 25. gadadienai. Pirmās dienas zīmogošana notiks no plkst. 10.00 līdz 18.00 Latvijas Tautas frontes muzeja telpās Vecpilsētas ielā 13/15.
Doma laukumā no 4. līdz 18. oktobrim būs apskatāma 70 lielformāta fotodarbu izstāde, kas stāstīs par Latvijas Tautas frontes veikumu Latvijas ceļā uz neatkarību.
Latvijas Tautas frontes 25. gadskārtai veltīto pasākumu Rīgā, 2013. gada 5.oktobrī programma:
Dievkalpojums plkst. 13.00 Rīgas Domā
Daiņa Īvāna grāmatas «Garaspēka zemes atgūšana» atvēršana un Askolda Saulīša dokumentālās filmas «Atmodas antoloģija» pirmizrāde plkst. 14.00 Rīgas Kongresu namā
Dainis Īvāns: «Grāmata «Garaspēka zemes atgūšana» ir stāsts par trešo atmodu. Nosaukumā un grāmatas saturā esmu licis akcentu uz zīmīgu mūsu dziesmotās revolūcijas saukli – vārdu spēli – «Ar garaspēku pret karaspēku!» Tā atgādina gan baltiešu unikālo nevardarbīgās pretošanās fenomenu, gan Latvijas Tautas fronti, kas bija visīstākais trešās atmodas «garaspēka karaspēks».
Rakstīdams grāmatu, turēju prātā pasaules nevardarbīgo cīņu izzinātāja profesora Džīna Šārpa (Sharp, 1928, ASV) latviešiem, lietuviešiem un igauņiem veltītos vārdus: «Tās bija viņu cīņas un viņu uzvaras. Nevienam citam par to atzinība nepienākas.» Atšķirībā no līdzšinējām Tautas frontei un trešajai atmodai veltītām publikācijām, kas pārsvarā ir vai nu memuāri, vai vēsturiski analītiski darbi, šis būs emocionāls, nedaudz mitoloģizēts un bagātīgi ilustrēts vēstījums par atmodas pamatvērtībām, kā arī Latvijas valstiskuma gandrīz neticamo atgūšanu 20. gadsimta beigās.»
Autori – Dainis Īvāns (teksts) un Ilmārs Znotiņš (attēli)
Mākslinieks – Juris Petraškevičs
Izdevējs – «Zelta grauds»
Askolds Saulītis: «Dokumentālā filma, veltīta Latvijas Tautas frontei, «Atmodas antoloģija» stāsta par būtiskākajiem pagrieziena punktiem atmodas laika vēsturē. Kad īsti sākās atmoda, kas bija sabiedrības virzītāji, ko zināja un ko nezināja Tautas frontes veidotāji un kādi bija viņu mērķi? Filmas veidotāji skatītājiem piedāvā pašiem ielūkoties tā laika notikumu antoloģijā – kinohronikās, dokumentos, avīžu slejās un dalībnieku atmiņās, lai katrs pats rastu atbildes un novērtētu, cik nozīmīgs bija šis laiks pirms 25 gadiem. Filmā skartas arī mazāk zināmas vēstures lapaspuses, kā arī parādīta LTF darbība un nozīme pēc uzvaras LPSR AP vēlēšanās, 1991. gada janvāra un augusta notikumos līdz pat 5. Saeimas vēlēšanām, kas organizācijai kļuva liktenīgas.
Satikšanās un spēka vārdi ar folkloras kopām, Rīgas kamerkori Ave Sol, Mārtiņa Brauna un Raiņa «Daugavu» plkst. 18.30 pie Brīvības pieminekļa, tiešraide Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio
Tautasdziesmas, kas skanēja atmodas laikā, skandēs:
- folkloras draugu kopa «Skandinieki» (vad. Julgī Stalte), Krimuldas novada Lēdurgas kultūras nama folkloras kopa «Putni» (vad. Ilze Kļaviņa), Madonas 1. vidusskolas folkloras kopa «Madaviņa» un Madonas kultūras nama folkloras kopa «Vērtumnieki» (vad. Ingrīda Grudule), Alsungas kultūras nama folkloras kopa «Suitiņi» (vad. Gunta Matēviča), Iecavas folkloras kopa «Tarkšķi» (vad. Kristīne Karele), Krāslavas novada Izvaltas pagasta bērnu folkloras kopa «Mozī latgalīši» (vad. Silvija Stivriņa), Līvānu 1. vidusskolas folkloras kopa «Ceiruleits» (vad. Anna Kārkle);
- solistes: Julgī Stalte, Zane Šmite, Kristīne Kārkle-Puriņa
- instrumentu grupa: Latvīte Podiņa – kokle, Kristīne Kārkle-Puriņa – vijole, Edgars Kārklis – bunga;
Mārtiņa Brauna un Raiņa dziesmu ciklu «Daugava» atskaņos:
- Rīgas kamerkoris Ave Sol, diriģents Uldis Kokars
- Mārtiņš Brauns – taustiņinstrumenti
Runas teiks:
- Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš
- Latvijas Tautas frontes kādreizējie vadītāji Dainis Īvāns un Romualds Ražuks
Režisors, koncepcijas autors – Uģis Brikmanis
Scenogrāfs – Aigars Ozoliņš
Producents – Reinis Druvietis, Make Art
Rīkotājs – Latvijas Nacionālais kultūras centrs
Tiešraide – Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio
Uģis Brikmanis: «80. gadu otrajā pusē informatīvā kara apstākļos cīņa par mūsu domāšanu notika nepārtraukti. Laikraksti un citi mediji burtiski sacentās, lai ietekmētu savu lasītāju domāšanu un pārliecību. Mūsu sarīkojuma vizuālajā veidolā būtiska loma būs atgādinājumam par šo mediju sacensību.
Atmodas laikā svarīga loma bija folkloras ansambļiem, tāpēc esam aicinājuši vienkop visu četru Latvijas novadu bērnu folkloras ansambļus, lai viņu dziedātās tautasdziesmas atgādinātu mums šo nevardarbīgās pretošanās veidu – dziedāšanu. Tieši folkloras kopas bija vienas no aktīvākajām atmodas uzsācējām un tautas gara uzturētājām.
Skatuves teritorija laukumā pie Brīvības pieminekļa būs veidota Latvijas formā un iezīmēta ar PSRS karabāzu klātbūtni toreizējā padomju Latvijā, kas vēlējās tikt pie neatkarības. Mūsu tautasdziesmas toreiz skanēja svešas, spēcīgas varas klātbūtnē. Mūsu apdraudēja mērķtiecīga cīņa pret mūsu nacionālo identitāti – totalitārais režīms centās iznīcināt jebkuru patību.
Dziesmotās revolūcijas kareivji zina, ka ir tādas vēsturiskās situācijas, kurās ar garaspēku var paveikt daudz ko, un patlaban ir ārkārtīgi svarīgi nodot šo pieredzi tālāk. Tāpēc ir svarīgi svinēt jubilejas, jo šajās atceres reizēs mēs nododam tālāk citām paaudzēm savu pieredzi.»
Askolda Saulīša dokumentālās filmas «Atmodas antoloģija» brīvdabas seanss plkst. 19.30 pie Brīvības pieminekļa
Fotoizstāde veltīta Latvijas Tautas frontes 25. gadadienai
No 4. līdz 18. oktobrim Doma laukumā
Latvijas Tautas frontes 25. gadadienas fotoizstāde paredzēta kā vizuāli vēsturiska retrospekcija, atspoguļojot Tautas frontes darbību un organizētās norises, kas vainagojās ar neatkarības iegūšanu, iestāšanos ES un NATO. Izstādē būs ieskicēti arī padomju valdīšanas pēdējie gadi – sēras par Afganistānas karā kritušajiem latviešu puišiem, rindas pie veikaliem u. c.
Fotoizstāde noritēs Doma laukumā no 4. līdz 18. oktobrim. Izstādē paredzēts eksponēt 70 lielformāta (100x150 cm) fotodarbu, kas veidos stāstījumu par Tautas frontes veikumu Latvijas ceļā uz neatkarību. Uz 35 stendiem būs skatāmi izcilāko atmodas fotogrāfu Ulda Brieža, Gunāra Janaiša, Aivara Liepiņa, Inta Kalniņa, Imanta Prēdeļa, Borisa Koļesņikova un Ilmāra Znotiņa darbi. Izstāde būs apgaismota un apskatāma bez maksas.
Izstādes kurators Ilmārs Znotiņš.
Latvijas Tautas frontes 25. gadadienai veltīta pastmarka. Pirmās dienas zīmogošana Latvijas Tautas frontes muzejā, Rīgā, Vecpilsētas iela 13/15 no plkst. 10.00 līdz 18.00.
Šā gada 5. oktobrī VAS Latvijas Pasts izdod pastmarku veltītu Latvijas Tautas frontes 25.gadadienai. Pastmarkas māksliniece Daina Kauliņa, tā iespiesta Latvijas tipogrāfijā Baltijas Banknote 30 000 eks. tirāžā. Kopā ar pastmarku tiek izdota pirmās dienas aploksne un ir izgatavots īpašs pirmās dienas zīmogs ar kuru būs iespējams zīmogot jaunās pastmarkas. Zīmogošana notiks no plkst. 10.00 līdz 18.00 Latvijas Tautas frontes muzejā.
Latvijas Tautas frontes muzejā top jauna ekspozīcija «Atmoda—LTF—Neatkarība»* Latvijas Tautas frontes muzejā, Rīgā, Vecpilsētas iela 13/15
Latvijas Tautas frontes muzejā top jauna ekspozīcija «Atmoda—LTF—Neatkarība», ar kuru varēs iepazīties tuvojoties Latvijas valsts 95. gadadienai.
Ekspozīcija saturiski un mākslinieciski veidota izmantojot jauno tehnoloģiju pielietojumu, lai tā būtu interesanta un saistoša dažādām apmeklētāju grupām, īpaši LTF dalībniekiem un jaunajai paaudzei: skolēniem, studentiem, kā arī ārvalstu viesiem.
Galvenais jautājums, uz kuru ekspozīcijā rodama atbild: kas bija Latvijas Tautas fronte? Kāda bija tās loma Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanā un demokrātisko institūciju veidošanā Latvijā.
*izstādes atklāšana notiks 2013.gada novembrī. Tuvāka informācija sekos.