Viņš piebilda, ka lielākās problēmas iepirkumos rada tas, ka joprojām par uzvarētāju tiek atzīts piedāvājums ar zemāko cenu, nevis saimnieciski izdevīgākais.
«Kamēr iepirkumu izsludinātājiem nebūs profesionālas kontroltāmes, kas nepieļaus konkursos iesniegt piedāvājumus ar nepamatoti zemu cenu, valsts ar savu rīcību veicina zemākās cenas principa ievērošanu,» skaidroja Birkavs.
Viņš izteica cerību, ka Saeima jaunajā Būvniecības likumā iekļaus normu par būvuzņēmumu sertifikāciju. Šādā gadījumā uzņēmums iepirkumos iesniegs kvalifikāciju apliecinošu sertifikātu, cenas un tehnisko piedāvājumu. «Tas samazinās piedāvājumu svārstīšanos ap reālo cenu,» sacīja Birkavs.
Jau ziņots, ka KP piemērojusi 2 011 557 latu naudas sodu 26 energobūvniecības uzņēmumiem, kas vairāk nekā 300 iepirkumos kropļojuši konkurenci un sadārdzinājuši cenu, šodien žurnālistiem paziņoja KP. Uzraugu pārmetumi veltīti arī AS «Sadales tīkls» un AS «Latvenergo».
KP energobūvnieku vienošanos iepirkumos pētīja laika posmā no 2006.gada līdz 2011.gadam.
Vislielāko naudas sodu saņēmusi SIA «Vidzemes energoceltnieks» - 471 106 lati, tai seko SIA «Latvijas energoceltnieks» (LEC) ar 309 362 latu un SIA «Empower» ar 303 638 latu sodu. Kā ziņots, līdz šim karteļdarījumos bija pieķerti tikai mazie būvnieki un maksimālais uzraugu piemērotais sods bijis 40 000 latu.
Aizliegtās vienošanās rezultātā konkurence tika deformēta 316 AS «Latvenergo» un AS «Sadales tīkls» rīkotos iepirkumos, trīs VAS «Latvijas Dzelzceļš», divos SIA «LatRosTrans» un vienā SIA «Binders» rīkotā iepirkumā.
Šie pasūtītāji iegādājās elektroietaišu būvdarbus un elektromontāžas darbus (piemēram, elektrolīniju ierīkošana, remonts, modernizācija), kas pārsvarā tika īstenoti Latgalē un Vidzemē. Savukārt iepirkumu summas svārstījās no dažiem tūkstošiem līdz pusotram simtam tūkstošu latu. Sodītie elektrobūvniecības uzņēmumi no 2006.gada līdz pat brīdim, kad KP ierosināja pārkāpuma lietu, saskaņoja savu dalību konkrētajos iepirkumos, tādējādi likvidējot konkurenci un liedzot pasūtītājam iespēju saņemt zemāku, tirgus situācijai atbilstošu cenu.