Šodienas redaktors:
Dace Otomere

Prokuratūra Jaundžeikaram piemērojusi 14 000 latu naudas sodu (77)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Lita Krone/LETA

Prokuratūra kriminālprocesā par uzkūdīšanu izpaust valsts noslēpumu bijušajam iekšlietu ministram un Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājam Dzintaram Jaundžeikaram piemērojusi naudas sodu, aģentūrai LETA pastāstīja bijušā politiķa advokāts Pāvels Rebenoks.

Prokuratūras preses pārstāve Aiga Šēnberga apstiprināja, ka Jaundžeikaram piemērots 14 000 latu naudas sods.

Rebenoks pastāstīja, ka nesen prokuratūra, piemērojot priekšrakstu, kriminālprocesu izbeigusi. Piemērotā naudas soda apmēru advokāts nevēlējās atklāt. «Esam vienojušies ar prokuratūru (par sodu), un kriminālprocess ir izbeigts. Detaļas gan negribētu izpaust,» norādīja Rebenoks.

Lai arī likumā teikts, ka priekšrakstu par sodu var izbeigt tādā gadījumā, ja apsūdzētais vainu atzīst, Rebenoks nav tik kategoriski noskaņots.

«Tā man arī negribētos teikt. Varētu būt plašāks komentārs, taču lieta bija slepena un man bija jāparakstās par informācijas neizpaušanu. Līdz ar to pateikt, ka viņš atzinis vainu, es īsti nevaru - tieši tādu formulējumu es negribētu pateikt. Ņemot vērā, ka kriminālprocess, kas nonāktu tiesā, būtu skatāms aiz slēgtām durvīm, un publiski mēs to komentēt nevarētu, mums bija jāizdara izvēle, proti, zinot to, kā sistēma izrīkojās ar Jaundžeikaru, sākumā tika pieņemts lēmums par kompromisu. Līdz ar to teikt, ka atzīst vainu, es nevaru,» uzsvēra Rebenoks.

«Sākotnēji izskanējušās aizdomas neapstiprinājās, jo no diviem pantiem mums palika tikai viens - par uzkūdīšanu izpaust valsts noslēpumu. Pazuda formulējums par naudu, mantkārīgu nolūku - tas viss neapstiprinājās,» uzsvēra advokāts.

Citus lietas apstākļus advokāts nevēlējās atklāt.

Pats Jaundžeikars aģentūrai LETA komentārus nevēlējās sniegt. «Es principā pats komentārus nesniedzu, tikai advokāts. Es vispār nerunāšu un nekomentēšu neko,» norādīja bijušais iekšlietu ministrs.

Šēnberga pavēstīja, ka prokurore Velta Zaļūksne 27.novembrī pabeigusi kriminālprocesu, kurš bija uzsākts par valsts noslēpumu saturošu ziņu izpaušanu, ko izdarījusi KNAB darbiniece Zanda Liniņa.

Par valsts noslēpumu saturošu ziņu, kuras bija zināmas sakarā ar izpildāmo darbu, apzinātu izpaušanu lietā pie kriminālatbildības saukta Liniņa. Izmeklēšanā pierādītas četras nozieguma epizodes.

Tāpat pie atbildības par uzkūdīšanu izpaust valsts noslēpumu saturošas ziņas un par šī nozieguma atbalstīšanu saukts Liniņas vīrs Austris Liniņš. Izmeklēšanā pierādītas divas nozieguma epizodes.

Savukārt Jaundžeikars saukts pie atbildības par uzkūdīšanu, izmantojot starpnieku, izpaust valsts noslēpumu saturošas ziņas. Viņam pierādītas divas nozieguma epizodes.

Visi apsūdzētie savu vainu atzinuši pilnībā, un, ņemot vērā izdarītā nozieguma raksturu, apsūdzēto personības prokurore piemērojusi priekšrakstu par sodu.

Liniņai piemērots 1000 latu naudas sods un 120 stundas piespiedu darba. Viņas vīram piemērotas 140 stundas piespiedu darba, savukārt Jaundžeikaram noteikts 14 000 latu naudas sods.

Katram arī piemērots aizliegums divus gadus un sešus mēnešus ieņemt amatus valsts pārvaldē.

Lēmums nav pārsūdzēts un stājies spēkā 7.decembrī.

Ņemot vērā, ka apsūdzība saistīta ar valsts noslēpumu saturošām ziņām, plašāku informāciju par izdarīto noziegumu būtību prokuratūra nesniedz.

Kriminālprocesa likumā teikts, ka gadījumā ja persona izdarījusi kriminālpārkāpumu vai mazāk smagu noziegumu un prokurors, ņemot vērā izdarītā nozieguma raksturu un radīto kaitējumu, personu raksturojošus datus un citus lietas apstākļus, ir guvis pārliecību, ka šai personai nevajadzētu piemērot ar brīvības atņemšanu saistītu sodu, taču to nevar atstāt nesodītu, viņš var pabeigt kriminālprocesu, sastādot priekšrakstu par sodu.

Jau ziņots, ka Jaundžeikaru Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizturēja naktī uz 2011.gada 2.novembri. Tonakt veikta arī kratīšana viņa dzīvesvietā Limbažu novadā. 3.novembrī Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa Jaundžeikaram piemēroja apcietinājumu.

Bijušais iekšlietu ministrs nebrīvē pavadīja vairāk nekā mēnesi, līdz 14.decembrī prokurore Viorika Jirgena nolēma atbrīvot Jaundžeikaru no apcietinājuma, tā vietā nosakot viņam citus drošības līdzekļus, kas nebija saistīti ar brīvības atņemšanu.

Rebenoks iepriekš žurnālistiem teica, ka amatpersona, kuru izmeklētāju skatījumā bijušais politiķis uzkūdījis, iespējams, strādājusi KNAB.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu