Šodienas redaktors:
Marina Latiševa

Circene neizpratnē par prasīto demisiju (138)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Ģimenes ārstiem ir piešķirta papildus nauda otrajai medicīnas māsai un mājas vizītēm, aģentūrai BNS teica veselības ministre Ingrīda Circene («Vienotība»), paužot neizpratni par Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas piektdien izteikto demisijas pieprasījumu.

«Viņiem papildus kritēriju kā tādu nav, vienīgi ir jāseko līdzi hroniskajiem pacientiem. Šim mērķim tiek pilnībā apmaksāta otrā māsa praksē un mājas vizītes, kas līdz šim nebija apmaksātas. Tas ir papildus finansējums,» sacīja Circene, noraidot ģimenes ārstu kritiku, ka viņiem tiek uzlikti papildus pienākumi bez atbilstošas samaksas.

Ministre arī uzsvēra, ka šos kvalitātes kritērijus sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu pusgada garumā ir izstrādājusi pati Ģimenes ārstu asociācija. Vienīgās domstarpības ar Veselības ministriju esot par to, vai šiem kritērijiem ir jābūt obligātiem. Ģimenes ārsti 22.novembra sanāksmē ministrijā paši atzinuši, ka viss pārējais ir izpildāms.

«Viņi sēdēja pie galda un atzina, ka šie kvalitātes kritēriji saskan ar septiņu valstu «Im Prim» projekta kritērijiem, kas citās valstīs ir tādi paši vai ļoti līdzīgi,» sacīja Circene.

Veselības ministrija neatbalsta ģimenes ārstu prasību par brīvprātīgiem kvalitātes kritērijiem, jo tie ir vērsti uz pacienta interesēm un «kvalitāte nevar būt brīvprātīga».

«Pagājušais gads ar brīvprātīgajiem kritērijiem parādīja, ka tiem pieteicās tikai 10% ģimenes ārstu,» piebilda ministre, uzsverot, ka nevēlas nodarīt pāri nevienam ģimenes ārstam, tikai uzlabot primārās aprūpes kvalitāti.

Jau vēstīts, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociācija piektdien nolēmusi izteikt neuzticību veselības ministrei Ingrīdai Circenei («Vienotība») un pieprasīt viņas demisiju, aģentūrai BNS pastāstīja asociācijas vadītājs Pauls Princis.

Par demisijas pieprasīšanu nobalsoja 385 no 418 sapulces dalībniekiem.

Princis šādu lēmumu pamatoja ar ilgstošu kritisku situāciju veselības aprūpē un nepietiekošo finansējumu ārstu atalgojumam. Lēmumu pieprasīt ministres demisiju mudinājuši arī jaunie kvalitātes kritēriji ģimenes ārstiem, ar kuriem nesen klajā nāca Veselības ministrija.

«Galvenais iemesls šādam lēmumam ir ilgstoša mūsu funkciju un finansējuma nesamērība. Mūsu darbs ir daudz lielāks, vērtīgāks nekā tas pašlaik tiek novērtēts. Esošais finansējums darbu neļauj veikt tik kvalitatīvi, kā to vēlas ministrija,» kritizējot jaunos kvalitātes kritērijus, pauda Princis.

VM izstrādātajā veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas noteikumu grozījumu projektā iekļauti jauni ģimenes ārstu darba kvalitātes kritēriji, aizstājot līdzšinējo darbības novērtēšanas sistēmu. Plānots papildus līdzšinējiem izpildes kritērijiem iekļaut rādītājus, kas saistās ar hronisko pacientu veselības aprūpi, vēža profilaktisko pārbaužu veikšanu un ģimenes ārsta komandas pieejamības uzlabošanu pacientiem, tādējādi samazinot nepamatotu neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāžu izsaukumu skaitu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu