Šodienas redaktors:
Marina Latiševa

Drošas sauļošanās aspekti un solārijs (8)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: http://www.flickr.com/photos/ivanmarianelli/

Veselības inspekcijas veiktā aptauja «Par solārija apmeklēšanas paradumiem» liecina, ka sabiedrībā joprojām ir maldīgi priekšstati un nepietiekamas zināšanas par ultravioletā (UV) starojuma iedarbību uz cilvēka ādu un veselību, portālu «Apollo» informēja Veselības inspekcijas Komunikācijas nodaļa.

Aptaujā secināts, ka tikai 34% aptaujas dalībnieku pievērš uzmanību drošas sauļošanās aspektiem: solārija iekārtas UV starojuma līmenim un iespējai saņemt personāla konsultāciju par piemērotāko sauļošanās režīmu.

Salīdzinoši liela daļa aptaujas dalībnieku (18%) nezina ierobežojumu iemeslus solāriju apmeklēšanai personām, kas ir jaunākas par 18 gadiem. Maz (15%) respondentu atbildēja, ka konsultējas ar dermatologu par sauļošanos solārijā un tikai puse respondentu izmanto aizsargbrilles sauļošanās seansa laikā.

Vairākumam respondentu (66%), izvēloties solārija pakalpojumu, svarīgākie kritēriji ir zemāka pakalpojuma cena, salona atrašanās tuvu mājām vai darbam un piedāvājums iegūt iedegumu īsākā laikā.

Ņemot vērā aptaujā iegūto informāciju, Inspekcija atgādina par ierobežojumiem un nosacījumiem solārija jeb kosmētiskā iedeguma iegūšanas pakalpojuma saņemšanai:

- Solārijā persona līdz 18 gadu vecumam drīkst sauļoties, ja ir ģimenes ārsta vai dermatologa izziņa (ir derīga 6 mēnešus). Bērnu un jauniešu āda ir jutīgāka pret UV stariem nekā pieaugušajiem, tādēļ bieži sauļojoties vai apmeklējot solāriju, risks saslimt ar ādas vēzi dzīves laikā pieaug.

- Nepieciešams konsultēties ar ārstu par iespējamiem UV starojuma radītiem riskiem veselībai, īpaši personām, kurām ir ādas vai citas veselības problēmas. Vizītes laikā ārsts apskata ne tikai sejas, bet visa ķermeņa ādu. Diemžēl, cilvēkus biežāk uztrauc sejas izskats nekā, piemēram, dzimumzīmes, plankumi citās ķermeņa daļās.

- Lai pasargātu acis, seansa laikā vienmēr jālieto speciālās aizsargbrilles. Aizvērtas acis nav pietiekama aizsardzība, jo UV stari izkļūst caur plāno plakstiņu ādu un nelabvēlīgu iedarbojas uz acīm. Acu bojājumi var izpausties kā radzenes un varavīksnenes iekaisums (fotokonjunktivīts, fotokeratīts). Ilgstošas iedarbības rezultātā var attīstīties katarakta.

- Klientam ir jāsaņem solārija apmeklējuma uzskaites karte kurā norāda klienta vārdu, uzvārdu, apmeklējuma datumus un laiku. Kartē jābūt norādītai informācijai par UV starojuma radītajiem riskiem veselībai un pakalpojuma saņemšanas nosacījumiem. Karte ir paredzēta arī, lai ievērotu pauzes starp sauļošanās seansiem (sauļoties ieteicams ne ātrāk kā pēc 48 stundām) un sekotu līdzi kopējam seansu skaitam gadā (ieteicami apmērām 50 seansi - kopā solārijā un dabīgajā saulē).

- Solārija iekārtas radītais maksimālais efektīvais UV starojuma līmenis nedrīkst pārsniegt 0,3 W/m2, kas ir pielīdzināms dabīgai pusdienlaika saulei pie ekvatora. Pakalpojuma sniegšanas vietā patērētājiem pēc pieprasījuma jābūt pieejamiem datiem par solārija iekārtu lampu maiņu un to nolietojuma pakāpi, kā arī dokumentālam apliecinājumam par iekārtas maksimālo efektīvo UV starojuma līmeni.

Tēmas

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu